Nanomateriały hybrydowe do zastosowań medycznych
POM to poliatomowe jony zawierające kilka atomów tlenu połączonych z różnymi metalami w trójwymiarowe struktury. Charakteryzują się niezwykłą różnorodnością właściwości chemicznych i fizycznych, oraz mogą służyć do tworzenia nowatorskich materiałów.
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu COCOPOPS (The complimentary combination of polyoxometalates and metal nanoparticles) użyli POM do przygotowania koloidalnych nanocząstek metalicznych, a następnie połączyli je z NP, aby wygenerować nanomateriały hybrydowe. Właściwości uzyskanych materiałów można było w kontrolowany sposób przełączać w nanoskali. Mogą one znaleźć zastosowania jako katalizatory oraz materiały do walki z mikroorganizmami i nowotworami złośliwymi.
Komórkowe badania in vitro wykazały odpowiedniość kompozytowych nanomateriałów do zastosowań biologicznych z powodu wysokiego poziomu internalizacji komórkowej oraz aktywnego niszczenia komórek guza. Praca uczestników projektu COCOPOPS zaowocowała czterema publikacjami w prestiżowych czasopismach naukowych i kilkoma prezentacjami na międzynarodowych konferencjach.
Nowe metody syntezy opracowane podczas projektu COCOPOPS najpewniej zwiększą wykorzystanie POM w tworzeniu nowatorskich nanomateriałów hybrydowych do wielu różnych zastosowań.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: hybryda, nanomaterial, medycyna, polioksometylany, pom
wstecz Podziel się ze znajomymi