Inżynieria tkanki kostnej alternatywą dla przeszczepów
Naukowcy z projektu REBORNE (Regenerating bone defects using new biomedical engineering approaches) przebadali mezenchymalne komórki macierzyste w szpiku kostnym. Komórki te, znane z możliwości różnicowania do osteoblastów, w rezultacie tworzą kości.
Członkowie konsorcjum przebadali różne źródła MSC — szpik kostny, tkankę tłuszczową i krew pępowinową — pod kątem możliwości tworzenia kości w obrębie rusztowań biomimetycznych. Po szeroko zakrojonych badaniach przesiewowych bezpieczeństwa i skuteczności, prowadzonych na zwierzętach, zastosowano rusztowania ceramiczne z fosforanu wapnia lub rusztowania hydrożelowe jako syntetyczne substytuty kości.
Rusztowania z tych materiałów umożliwiały przyczepianie i wzrost śródmiąższowych komórek macierzystych oraz ich różnicowanie do osteoblastów. Śródmiąższowe komórki macierzyste do zastosowań klinicznych hodowano w warunkach wolnych od produktów zwierzęcych. Stosowano zamiast tego pochodne lizatu płytek z krwi ludzkiej.
Badano też alternatywne metody, polegające na wstrzyknięciu kultur autologicznych śródmiąższowych komórek macierzystych do obszarów martwiczych głowy kości udowej. Zatwierdzono i przeprowadzono łącznie pięć badań klinicznych w różnych krajach UE, które dotyczyły leczenia złamań kości długich, osteonekrozy głowy kości udowej oraz augmentacji kości przed wprowadzeniem implantów zębowych.
Uczestnicy projektu REBORNE udowodnili najpierw bezpieczeństwo i skuteczność MSC i biomateriałów w regeneracji kości w badaniach klinicznych, które objęły chirurgię rozszczepu podniebienia u dzieci. Wyniki rozpowszechniono poprzez 34 publikacje w prestiżowych czasopismach, osiem warsztatów, 190 wystąpień na ważnych konferencjach naukowych i w mediach.
Partnerzy biznesowi z powodzeniem uzyskali certyfikację CE trzech nowych produktów oraz stworzyli z uniwersytetem spółkę spin-off. Ponadto w Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii dokonano standaryzacji kontroli produkcji i jakości terapii komórkowej. Te nowatorska technologia syntetycznych substytutów kości stanowi obiecujące rozwiązanie dla pacjentów wymagających zabiegów chirurgii ortopedycznej lub szczękowo-twarzowej. Jako że ta metoda pozwala przezwyciężyć znane ograniczenia chirurgii, można ją rozszerzyć na regenerację innych tkanek.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: inżynieria tkanki kostnej, przeszczep, kosc, tkanka
wstecz Podziel się ze znajomymi