Opracowanie nowego bioplastiku
Ścieki wytwarzane przez producentów oliwy z oliwek dają niezwykłą możliwość zaspokojenia tego popytu. Ten produkt uboczny nie tylko zawiera cenne substancje chemiczne, które mogą być wykorzystane gdzie indziej, ale jest również niebezpiecznym zanieczyszczeniem, kosztownym w utylizacji.
W ramach finansowanego przez UE projektu OLI-PHA (A novel and efficient method for the production of polyhydroxyalkanoate polymer-based packaging from olive oil waste water) wykorzystano mikroorganizmy fotosyntetyczne dla produkcji nowego materiału opakowaniowego z tego odpadu.
Partnerzy projektu OLI-PHA przetestowali zdolność różnych cyjanobakterii i bakterii do rozwoju i produkcji naturalnych poliestrów w oczyszczonych ściekach powstałych podczas produkcji oliwy z oliwek. Następnie zoptymalizowali proces na rzecz produkcji wielkoskalowej i przekształcili pozyskany materiał z cyjanobakterii i bakterii w opakowania dla żywności i kosmetyków.
W rezultacie w ramach projektu stworzono wszechstronne, biodegradowalne opakowania mogące potencjalnie zastąpić mniej zrównoważone materiały. Opracowano również sposób oczyszczania i stosowania toksycznych ścieków powstałych w trakcie produkcji oliwy z oliwek.
Cenna wiedza uzyskana w projekcie OLI-PHA jest teraz dostępna dla dalszych badań, więc docelowo może znaleźć zastosowanie w przemyśle. Może to zmniejszyć ilość odpadów, jakie produkujemy oraz naszą zależność od paliw kopalnych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: plastik, biodegradowanosc, mikroorganizmy, oliwka, fotosynteza, odpad
wstecz Podziel się ze znajomymi