Ekologiczne opakowania z odpadów zbożowych
Celem finansowanego ze środków UE projektu FUNKIFIBRE (Cereal waste valorisation through development of functional key fibres to innovate in fibre packaging materials) było wyekstrahowanie włókien z odpadów owsianych w celu wzmocnienia plastikowych materiałów opakowaniowych. Pozwoliło to na stworzenie bardziej zrównoważonych materiałów o lepszej jakości.
Partnerzy projektu wykorzystali łuski nasion owsa, będące produktem ubocznym przemysłu spożywczego, jako nowy surowiec do przemysłowego wytwarzania MFC. Owsiane MFC poddano chemicznej modyfikacji przy pomocy przyjaznych dla środowiska procesów, dzięki czemu otrzymano hydrofobowe MFC cechujące się zwiększoną kompatybilnością z hydrofobowymi matrycami polimerowymi.
Badacze, we współpracy z przedsiębiorcami zaangażowanymi w projekt, opracowali i scharakteryzowali dwa typy tradycyjnych opakowań plastikowych oraz przeanalizowali, które z nich będą najlepiej nadawały się do ostatecznego zastosowania. W rezultacie powstało opakowanie o ulepszonych właściwościach mechanicznych, termicznych i barierowych w porównaniu z tradycyjnymi matrycami polimerowymi.
Projekt FUNKIFIBRE przyczyni się do zwiększania świadomości konsumentów, sprowadzając zakup produktów pakowanych na bardziej zrównoważoną i przyjazną dla środowiska drogę. Taka zmiana dotycząca konwencjonalnych metod przyniesie skutki ekonomiczne zarówno branży zbożowej, jak i opakowań, a co bardziej istotne, pozwoli zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: opakowanie, celuloza, zboze, odpady
wstecz Podziel się ze znajomymi