Czujnik pomoże wykryć zawał
Dr Shalini Prasad tłumaczy, iż objawy zawału serca są obserwowalne w sposób stopniowy, gdyż trwa około paru minut. Dla osoby, której grozi zawał serca ważna jest szybka diagnoza, ponieważ liczą się sekundy.
Prasad oraz Nandhinee Radha Shanmugam dokonały opracowania elastycznego oraz mechanicznie stabilnego jednorazowego czujnika w celu monitorowania zawartości krążących białek uwalnianych z mięśnia serowego w początkowym etapie zawału. Wzrost poziomu troponin jest obserwowalny po ok. 4-8h od zawału, natomiast powrót do wartości prawidłowych zachodzi najczęściej w ciągu 10 dni.
Niska zawartość troponin we krwi kapilarnej wiąże się z wysokim stężeniem we krwi tętniczej. W związku z tym naukowcy zajęli się wykrywaniem ich niskich poziomów w małych objętościach krwi z palca.
Elektrody na bazie tlenku cynku zostały wyposażone w specjalne nanostruktury. Ich celem jest poprawienie wiązania wspomnianych białek do powierzchni elektrod, co prowadzi do zwiększenia wrażliwości urządzenia.
Dr Prasad dodaje, iż technika oparta uzyskiwaniu nanostruktur na powierzchni różnego rodzaju substratów jest przyszłością w elektrochemicznym, biowykrywaniu biomolekuł np. kwasu moczowego, cholesterolu bądź glukozy.
Źródło: University of Texas at Dallas
Tagi: serce, zawal, czujnik
wstecz Podziel się ze znajomymi