Pierwsze serce w chipie
Badacze z Harvardu mogą się poszczycić pierwszym sercem w chipie, które zostało wydrukowane na drukarce 3D. Dzięki syntetycznemu narządowi możliwe będzie przeprowadzanie eksperymentów na tym organie, bez udziału żywych zwierząt. Pierwsze serce w chipie wykonane zostało z materiału syntetycznego i znakomicie naśladuje funkcje żywego narządu.
Syntetyczne narządy MPS (microphysiological systems) ze względu na dużą zawartość czujników są przeznaczone jedynie do badań. W związku z tym możliwa będzie teraz szeroka działalność badawcza związana z poznaniem wszystkich kluczowych procesów jednego z najważniejszych organów organizmu.
Jest to niewątpliwie przełom w kardiologii, ze względu na możliwość drukowania niezliczonych ilości chipów służących do dalszych badań.
Należy również zaznaczyć, iż możliwe będzie drukowanie sztucznych serc przy pomocy komórek pacjentów z różnymi schorzeniami tego narządu. Na takich spersonalizowanych chipach możliwe będzie wówczas testowanie różnych leków i metod leczenia, przed zastosowaniem ich na żywych narządach.
Przyczyni się to do ograniczenia niepotrzebnych zabiegów u pacjentów, szybki powrót do zdrowia oraz polepszenie jakości życia. Ponadto syntetyczne organy przyczynią się do wytworzenia lepszych leków oraz stworzenia skutecznych terapii.
W chwili obecnej prowadzone są badania nad stworzeniem nie tylko sztucznych serc, ale również jelit, płuc czy układu oddechowego.
Tagi: chip, serce, lek
wstecz Podziel się ze znajomymi