Elektroliza - nowa zielona technologia?
Wodę w stanie podkrytycznym można bezpiecznie wykorzystać jako środowisko reakcji w procesie elektrolizy. Ponadto, jest nietoksyczna i i łatwo dostępna. W projekcie finansowanym przez Unię Europejską pod nazwą HYDELTECH (Synthesis of biomass sourced value added chemicals by hydrothermal electrolysis technique), naukowcy wykorzystali biomasę jako surowiec. Ich zamierzeniem było opracowanie ekologicznej (=zielonej) technologii produkcji środków chemicznych, takich jak glikole, kwas lewulinowy, kwas asparaginowy i wiele innych - w warunkach elektrolizy hydrotermalnej.
Badanie ogniskowało się wokół sposobu przetworzenia biomasy na powszechnie wykorzystywane środki chemiczne i przekształcania tych substancji pośrednich w inne produkty. W pierwszym kroku, badacze zaprojektowali sprzęt do przeprowadzania elektrolizy hydrotermalnej, służący do rozkładania materiału organicznego na elementy składowe za pomocą wody w stanie podkrytycznym bez jakiegokolwiek rozpuszczalnika organicznego. Uzyskane środki chemiczne są następnie wykorzystywane do syntezy substancji o wartości dodanej.
Aby osiągnąć najwyższą możliwą wydajność, zespół HYDELTECH zoptymalizował warunki zachodzenia reakcji, w tym temperaturę, ciśnienie i podane napięcie. Ponadto, zademonstrowali możliwość zwiększenia układu elektrolizy hydrotermalnej za pomocą symulacji komputerowych.
Co ważne, technologia HYDELTECH jest zgodna i uzupełniająca względem konwencjonalnych procesów utleniania. Trwają prace nad wnioskiem patentowym, który otworzy otwierającym drogę do udzielania licencji firmom, które już zdążyły wyrazić zainteresowanie technologią.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi