W Świerku powstanie centrum materiałów przyszłości
Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, razem z kolegami z Francji i Finlandii, przygotowują projekt centrum opracowującego nowe typy materiałów, m.in. na potrzeby chemii i przemysłu jądrowego. Mają na to rok; jeśli ich pomysł otrzyma dofinansowanie z UE, placówka powstanie w Świerku.
Badacze z NCBJ oraz partnerzy z francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej i Energii Alternatywnych (CEA) i fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT utworzyli konsorcjum NOMATEN. Partnerem konsorcjum jest także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - jako potencjalna jednostka współfinansująca projekt - poinformowało NCBJ w przesłanym PAP w piątek komunikacie.
Konsorcjum bierze udział w konkursie Teaming for Excelence w ramach programu badań i innowacji UE Horyzont 2020. Konkurs jest dwuetapowy.
NOMATEN znalazł się wśród zwycięzców pierwszego, krajowego etapu konkursu. Od 1 września konsorcjum ma 12 miesięcy na przygotowanie szczegółowego biznesplanu stworzenia i działania Centrum Doskonałości Materiałów Funkcjonalnych dla Przemysłu i Medycyny. Na ten cel otrzymuje środki z UE.
Jeśli projekt zyska uznanie na poziomie europejskim, to w Świerku powstanie Centrum Doskonałości opracowujące nowe materiały na potrzeby medycyny, chemii, przemysłu jądrowego i zaawansowanych technologii.
"Chcemy, by w Centrum Doskonałości NOMATEN były badane nowe materiały odporne na ekstremalne warunki pracy" – wyjaśnia, cytowany w komunikacie, dyrektor Departamentu Fizyki Materiałów NCBJ i koordynator projektu prof. Jacek Jagielski. Jak tłumaczy, tego typu materiały potrzebne są inżynierom do konstrukcji reaktorów jądrowych nowych generacji i reaktorów termojądrowych. Powinny cechować się wytrzymałością oraz odpornością na temperaturę, korozję i promieniowanie. Nowe typy materiałów potrzebne są też w wielu innych gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym, elektronicznym i chemicznym.
„W naszym Centrum będziemy w stanie zaprojektować materiały o własnościach, które można będzie w wiarygodny sposób przewidzieć w okresie eksploatacji instalacji. W przypadku instalacji jądrowych okres ten może sięgać sześćdziesięciu, a nawet stu lat” - dodaje prof. Jagielski.
Podkreśla, że projekt jest bezpośrednio związany zarówno z Polskim Programem Energetyki Jądrowej, jak i z programem budowy reaktorów wysokotemperaturowych chłodzonych gazem, tzw. HTGR. „Dość powiedzieć, że wdrożenie tej technologii w Polsce pozwoliłoby na zmniejszenie importu gazu o ok. 25 proc.” - zauważa koordynator projektu.
W czwartek i piątek w Świerku odbyło się pierwsze spotkanie konsorcjum NOMATEN. W jego trakcie poparcie dla projektu i uznanie jego znaczenie dla gospodarki wyraził dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski - podano w komunikacie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi