Rower przyszłości
Dojazd do pracy lub szkoły rowerem może przyczynić się do znacznego ograniczenia korków i poprawy zdrowia ludzi i środowiska w miastach, a przy tym zapewnia bardziej opłacalny transport. Mimo że jazda na rowerze jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów poruszania się, może być wyzwaniem w przypadku długich podróży i podjazdów, a także w przypadku osób, które nie mają dobrej kondycji fizycznej. Superrower, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do pokonywania tych wyzwań, mógłby skutecznie zapełnić lukę między rowerem a samochodem.
To właśnie było misją finansowanego ze środków UE projektu UDO, którego motto brzmiało: „przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju i żywotności miasta poprzez zwiększanie zakresu wykorzystania ludzkich mięśni na potrzeby zapewnienia ekologicznego transportu”. Zdaniem kierownika projektu, Olofa Hanssona „projekt UDO tworzy nową koncepcję rowerów, która ma na celu wyeliminowanie wad zarówno zwykłego roweru, jak i roweru elektrycznego pod względem użyteczności dla osób dojeżdżających do pracy. Jego zdaniem jest „to inteligentny rower, który, jeśli odniesie sukces, zwiększy liczbę rowerzystów na obszarach miejskich”.
Duży zasięg i niskie zużycie
Z technicznego punktu widzenia, zespół projektu UDO opracował układ sterowania silnikiem, który ma zapewnić wsparcie dla kół w pojazdach napędzanych przez ludzi, aby ułatwić użytkownikom przyspieszanie i utrzymanie wyższych prędkości na dłużej. „Przetestowaliśmy tę technologię w rowerze i motocyklu typu kick-bike i odkryliśmy, że ma bardzo niskie zużycie energii i duży zasięg do 120 km”, wyjaśnia Hansson.
Sukces tych prób położył podwaliny pod produkcję na skalę przemysłową i ogólnoświatową komercjalizację technologii, obiecując wiele potencjalnych korzyści dla użytkowników. „Dzięki technologii UDO podróżujący chętniej będą wybierać rower zamiast samochodu, co będzie lepszym wyborem nie tylko dla ich zdrowia, ale także dla kieszeni”, zaznacza Hansson.
Korzyści dla środowiska i nie tylko
Istnieje również ważny element środowiskowy, który jest istotny z punktu widzenia projektu UDO, a mianowicie zmniejszenie przytłaczającej obecności samochodów w miastach. „Technologia ta zmniejszy zanieczyszczenie na obszarach miejskich i stworzy przyjazne środowisko dla ludzi, dzięki redukcji emisji spalin z samochodów i gazów cieplarnianych”, podkreśla Hansson.
Rozwiązanie UDO jest doskonałym przykładem technologii zapewniającej korzyści na wszystkich poziomach. „Uważamy, że ważne jest, aby dążyć do stworzenia przyszłości, w której ludzie będą mogli się spotykać i wchodzić w interakcje bez ponoszenia kosztów na poziomie klimatu lub jednostki”, dodaje Hansson. „Istnieje wiele sytuacji, w których wygrywają wszystkie strony, a naszą misją jest ich wyszukiwanie”, podsumowuje.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi