GUMBOS
GUMBOS - Grupa Ujednoliconych Materiałów na Bazie Soli Oganicznych (ang. Group of Unifrom Materials Based on Organic Salts) jak i nanoGUMBOS są przede wszystkim materiałami zaprojektowanymi dla konkretnych zastosowań, nie zaś dostosowane dla określonego użycia po uprzedniej syntetyzacji w laboratorium. Technologia nanoGUMBOS pozwala naukowcom produkować nowe nanocząstki w sposób celowy, dla specyficznych zastosowań od samego początku ich powstawania, np. niektóre nanocząstki na bazie technologii GUMBOS mogą być zarówno lekiem jak i maszyną dostarczającą lek. Dotychczas nanocząstki musiały być pokryte innym niż one same materiałem, by zapewnić pożądane właściwości lecznicze. Technologia GUMBOS zmienia to oblicze. GUMBOS materiał będzie miał na celu jak najlepsze usprawnienie walki z nowotworami - produkując materiały toksyczne wyłącznie dla komórek rakowych, nie zaś dla zdrowych i chorych jednocześnie.
NanoGUMBOS mają wiele właściwości, wiele kształtów, rozmiarów i zastosowań. Niektóre mają właściwości fluorescyjne lub świetlne, inne z kolei magnetyczne bądź przewodnicze.
Organiczne sole wykorzystywane w wytwarzaniu GUMBOS nie są pochodnymi do tych stosowanych w celach kulinarnych (sól morska). Substancje organiczne oparte są na składzie węgla. Przykładem soli organicznej jest ta, która powstaje, gdy kwas organiczny neutralizuje zasadę. Wodorowinian potasu - w sposób naturalny formuje się podczas fermentacji wina, salicylan trolaminy - jest składnikiem kremów kosmetycznych, czy w końcu glutaminian sodu - stosowany jako dodatek do żywności w celu poprawienia smaku artykułów spożywczych.
Źródło: www.nanonet.pl