HP-ACS: zimna rewolucja w transporcie chłodniczym
Około 650.000 samochodów-chłodni jest obecnie eksploatowanych w UE, a globalny rynek transportu chłodniczego ma przekroczyć 5 mld EUR do 2015 r. Aby zaspokoić zapotrzebowanie, wiele samochodów-chłodni będzie trzeba wymienić lub unowocześnić. Co więcej w globalnie konkurencyjny rynek będzie wymagać usprawnień operacyjnych.
W tym kontekście największym zmartwieniem przedsiębiorstw trudniących się transportem chłodniczym jest wzrost cen paliw. Około 8% paliwa zużywanego przez furgony lub ciężarówki-chłodnie pochłania obecnie chłodzenie. Zazwyczaj są to energochłonne instalacje klimatyzacyjne (ACS) ze sprężarką.
Dofinansowany ze środków unijnych projekt HP-ACS ma rozwiązać ten problem poprzez opracowanie innowacyjnego układu chłodzenia wodorkami metali (MHCS) na bazie adsorpcji/desorpcji wodoru w złożu stałym. Układ będzie wykorzystywać ciepło odpadowe wytwarzane przez silnik cieplny.
Wziąwszy pod uwagę fakt, że samochody-chłodnie potrafią zużyć 100.000 litrów paliwa rocznie, opracowanie innowacyjnej, sorpcyjnej pompy ciepła może pozwolić na zaoszczędzenie do 8.000 litrów paliwa rocznie na pojazd.
Niemniej najpierw konieczne jest rozwiązane pewnych kluczowych problemów technologicznych. W ramach projektu opracowywane są opłacalne materiały do budowy złóż adsorpcji wodoru, które muszą zostać dopasowane do konkretnych zastosowań. Projekt pompy ciepła wymaga optymalizacji, a ciężar i objętość materiałów powinny zostać zminimalizowane.
Po osiągnięciu i przeprowadzeniu walidacji tych kluczowych punktów, projekt HP-ACS będzie na dobrej drodze do opracowania nowego, konkurencyjnego systemu chłodzenia samochodów-chłodni. Ten dwudziestoczteromiesięczny projekt, który rozpoczął się w kwietniu 2013 r., otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 960.000 EUR. Koordynatorem jest włoska agencja badawcza ENEA, która uzyskała na przestrzeni ostatnich kilku lat niezwykle obiecujące wyniki w tej dziedzinie. Prace przeprowadzone dotychczas wykazały wykonalność procesu w warunkach laboratoryjnych.
Więcej informacji:
HP-ACS, www.hp-acs-project.eu
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/108147_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
http://laboratoria.net/technologie/18940.html