Mariaż inżynierii i medycyny
BIO-MEMS’y (Micro-Electro-Mechanical Systems) to przenośne i szybkie systemy mikroelektroniczno-mechaniczne, które docelowo będą mogły realizować bardzo złożone zadania, a dziś wykonują podstawowe badania parametrów krwi. Prowadzone są również prace nad BIO-MEMS’ami, których praca będzie możliwa także wewnątrz organizmu ludzkiego, badając jego właściwości w czasie rzeczywistym i transmitując dane do urządzeń odbiorczych.
BIO-MEMS’y są już obecne w badaniach toksykologicznych i farmakologicznych, diagnostyce enzymów wskaźnikowych zawału serca, markerów nowotworowych, chorób wirusowych, a także badaniach genetycznych.
Projekt „Polskie sztuczne serce” prowadzony przez jedno z laboratoriów WAT we współpracy z Pracownią Sztucznego Serca z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, polega na opracowaniu dwóch metody wytwarzania cienkich warstw, które mogą być użyte do produkcji funkcjonalnych powłok na membranach sztucznego serca. Inne z badań zapobiegnięcie próchnicy oraz zniwelowanie tzw. nadwrażliwości zębów.
Źródło: www.pw.edu.pl
http://laboratoria.net/technologie/19817.html