Drony w służbie nauki
– W prostocie jest piękno, a ten projekt jest prosty. Technologia BSL była do tej pory wykorzystywana przede wszystkim przez wojsko. Wykorzystanie jej w dziedzinach cywilnych i naukowych jest logicznym krokiem rozwoju tej techniki – powiedział podczas konferencji Maciej Zarański, koordynator i inicjator projektu. – Zaangażowanie dwóch wrocławskich uczelni o profilach przyrodniczym i cywilno-wojskowym oraz dwóch podkarpackich firm z Doliny Lotniczej, zajmujących się produkcją BSL i zbieraniem oraz analizą danych to optymalnie dobrana drużyna – dodał wskazując także na udział w projekcie grupy studentów.
– Technika dronów jest znana i stosowana od dłuższego czasu – powiedział z kolei sygnatariusz listu prof. Bernard Kontny, dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. – Zależy nam jednak, i taki jest cel tego projektu, by rozszerzyć ich zastosowanie, by prowadzić prace badawcze niezawężające spektrum zastosowań technologii do spraw związanych z bezpieczeństwem narodowym – wyjaśnił dziekan.
Tomasz Maik, przedstawiciel firm podpisujących listy, wskazał zalety technologii: – Koszt tych rozwiązań nie jest wysoki. Pozyskiwane za pomocą małych robotów dane odpowiadają tym, które gromadzone są dzięki innym, droższym rozwiązaniom. Do tego takie samoloty można w teren wysyłać tak często, jak wymaga tego sytuacja, na przykład w czasie zagrożenia powodziowego czy organizowanych imprez masowych – wyjaśnił Maik. – Dane to jeszcze nie wszystko – wskazał z kolei ppłk. dr Józef Ledzianowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. – Problem przy realizacji tego typu przedsięwzięć polega na interpretacji informacji i przekazaniu osobom decyzyjnym. Taki system powiązań będziemy w projekcie opracowywać – zapewnił.
Projekt K.O.S. – Kontrola Ochrona Środowisko dotyczy wdrożenia systemu bezzałogowych statków latających, które będą monitorowały i prognozowały zagrożenia środowiskowe oraz zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego.
Podpisanie listów intencyjnych jest kolejnym etapem realizacji projektu związanego z bezzałogowymi statkami latającymi. Deklarację współpracy między Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych i Uniwersytetem Przyrodniczym podpisali 9 kwietnia 2013 roku komendant płk prof. Mariusz Wiatr i rektor prof. Roman Kołacz. W międzyczasie powołany został międzyuczelniany zespół do realizacji projektu. W jego skład weszli: dr inż. Łukasz Pardela, dr inż. Olgierd Kempa i dr inż. Piotr Gołub ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz ppłk dr Józef Ledzianowski, ppłk dr Marek Pytel i mjr dr Artur Duchaczek ze strony Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.
Źródło: www.up.wroc.pl
http://laboratoria.net/technologie/19843.html