Medycyna 3D - naukowcy z UMK nagrodzeni
Poza tym otrzymaniem nagrody głównej projekt został dodatkowo odznaczony:
- Złotym Medalem z wyróżnieniem;
- Nagrodą belgijskiej Minister Fadila Laanan, Minister of Culture, the Audiovisual Affairs, Health and Equal Opportunities of the French-speaking Community
- oraz Nagrodą Centrum Medycznego ORIGITEA z Rosji.
Jak informuje dr Chlebiej, motywacją do przygotowania zaprezentowanego w Brukseli projektu był problem wizualizacji naczyń krwionośnych w mózgowiu ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których naczynia otoczone są strukturami kostnymi. Na badaniach rezonansu magnetycznego (w szczególności z kontrastem) widać bardzo dobrze naczynia, natomiast nie widać kości. Z kolei obrazy tomografii komputerowej zawierają informacje o kościach, ale nie zawierają widocznych naczyń. Częściowo pomaga podanie środka kontrastującego podczas wykonania badania, ale w miejscach gdzie naczynia wnikają w struktury kostne pozostają one nadal niewidoczne. W nagrodzonym rozwiązaniu autorzy chcieli połączyć dopasowane geometrycznie naczynia z czaszką z tomografii.
Nowością w tymże połączeniu było zastosowanie interaktywnych narzędzi umożliwiających dowolną edycję kości (odcinanie, rzeźbienie itp.). W ten sposób możliwe było odkrycie informacji o przebiegu zasłoniętych naczyń. Wszystkie kroki takiej edycji zostają po zatwierdzeniu zapamiętane i wysłane do drugiej części oprogramowania. Przygotowane dane mają bardzo małą objętość (kilka MB) i mogą być przesłane np. mejlem. W skład drugiego modułu wchodzi komputer o stosunkowo małej mocy obliczeniowej (typowy laptop) wraz z urządzeniem wizualizacyjnym (połączenie komercyjnych okularów wirtualnej rzeczywistości ze stereoskopowym układem małych kamer) i oprogramowaniem. Połączenie umożliwia przeniesienie oglądanych modeli 3D do świata rozszerzonej rzeczywistości i w ten sposób modele nakładane są na obraz widziany za pomocą kamer.
Do interakcji z modelami służy zestaw kart. Przeglądając je za pomocą wirtualnego obrazowania użytkownik może oglądać (z dowolnej strony obracając głowę albo kartę) kolejne etapy edycji modelu 3D sporządzonego wcześniej. Karty mogą przedstawiać także różnych pacjentów, dzięki czemu stanowią pomoc diagnostyczną (szczególnie w diagnostyce na odległość).
Innym zastosowaniem opracowanej metody wizualizacji jest edukacja studentów anatomii - każda z kart może odsłaniać inne szczegóły anatomiczne w nowatorski sposób wymodelowane i pokazane.
Warto wspomnieć, że to nie I sukces matematyków z UMK. W ubiegłym roku za system rekonstrukcji i wizualizacji obrazów medycznych pod nazwą "Macro, mezo and micro visualizations in the integrated FUSION modelling system" otrzymali oni m.in. Srebrny Medal Targów Brussels EUREKA 2012.
Źródło: www.umk.pl
http://laboratoria.net/technologie/20045.html