Połknij kapsułkę i poznaj diagnozę
Naukowcy z Uniwersytetu Czungcińskiego (Chongqing, Chiny) – Hongying Liu, Panpan Qiao, Xueli Wu, Lan Zhu, Xitian Pi oraz Xiaolin Zheng – postanowili zaadoptować urządzenie służące do endoskopii kapsułkowej do wykrywania obecności krwi w świetle przewodu pokarmowego (nawet śladowa obecność może świadczyć o bardzo wczesnym stadium raka żołądka). Urządzenie pokrywa nietoksyczna oraz odporna na kwaśne środowisko żołądka warstwa poliwęglowa. W skład urządzenia wchodzą także takie podzespoły jak detektor, źródło zasilania oraz transmiter bezprzewodowy. Najmniejsze stężenie krwi jakie może zostać przez urządzenie wykryte wynosi 6 mikrogramów na litr objętości. Wyniki laboratoryjne potwierdzają prostotę takiego rozwiązania, a przede wszystkim jego niezawodność. Po zakończeniu swojego zadania urządzenie opuszcza przewód pokarmowy zgodnie z pasażem treści pokarmowej, nie czyniąc po drodze żadnych szkód dla żołądka i jelit. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się uniknąć potrzeby usuwania urządzenia przez usta, które jest nie tylko bardzo nieprzyjemne dla pacjenta, ale może być także niebezpieczne.
Zazwyczaj do wykrycia utajonego krwawienia z przewodu pokarmowego dochodzi u pacjentów, którzy oddali do badania próbkę kału, w której wykryto obecność krwi. Gdy coś takiego ma miejsce bardzo ważne jest by zróżnicować, czy źródłem krwi jest żołądek, jelito cienkie czy jelito grube. Badanie kału pod kątem obecności w nim krwi utajonej jest zalecanym sposobem wczesnej diagnostyki, a tym samym zmniejszania śmiertelności z powodu nowotworów przewodu pokarmowego (co oczywiście uwarunkowane jest także dostępnością odpowiednich metod leczniczych i ich zastosowaniem u konkretnych pacjentów).
Urządzenie powinno zostać poddano badaniom klinicznym pod kątem bezpieczeństwa jego stosowania i następnie może zostać wprowadzone do praktyki klinicznej. Na chwilę obecną wydaje się, że urządzenie jest bezpieczne i mniej inwazyjne niż inne techniki i urządzenia endoskopowe.
Autor tłumaczenia: Bartłomiej Taurogiński
Źródło: www.eurekalert.org/pub_releases/2013-12/ip-sad120413.php
http://laboratoria.net/technologie/20188.html