Zaczynają się prace nad nowym betonem
Projekt realizowany jest przez ekspertów z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz ze spółki Hydrobudowa-1.
"Beton jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym osłon osłabiających promieniowanie jonizujące" - poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski. Zaznaczył, że zainteresowanie badaniami nad wpływem promieniowania jonizującego na beton powróciło zwłaszcza w ostatnim czasie po publikacjach o niespodziewanych uszkodzeniach w elektrowni jądrowej Seabrook (Kanada) oraz defektów jakości na budowie w Olkiluoto (Finlandia).
W ramach polskiego projektu opracowana ma być nowa technologia produkcji betonu osłonowego o podwyższonej funkcjonalności. Beton taki mógłby posłużyć do budowy specjalistycznych osłon, które ochronią przed promieniowaniem jonizującym, stosowanych w elektrowniach jądrowych, składowiskach odpadów promieniotwórczych, pracowniach izotopowych, szpitalach onkologicznych i przy akceleratorach medycznych i przemysłowych.
Opracowując nową technologię produkcji betonu, eksperci będą badać i udoskonalać m.in. składniki i warunki technologiczne wykonania mieszanki i dojrzewania betonu, właściwości mechaniczne i mikrostrukturę różnych rodzajów betonu czy właściwości osłonowe betonu przy różnych rodzajach promieniowania jonizującego.
Naukowcy do badań wykorzystają polski badawczy reaktor jądrowy MARIA znajdujący się w Świerku pod Warszawą. Podczas testów sprawdzana będzie zmiana właściwości betonów osłonowych poddanych intensywnej ekspozycji promieniowania gamma i promieniowania neutronowego.
Dla porównania pobrane i przeanalizowane zostaną próbki z, nieczynnego już, badawczego reaktora EWA eksploatowanego przez ponad 30 lat. Na podstawie uzyskanych wyników badań laboratoryjnych i symulacji komputerowych wytypowane zostaną receptury betonu do badań w skali przemysłowej.
W ramach projektu ma zostać przeprowadzona próba technologiczna wytwarzania betonu osłonowego. W wyniku końcowych analiz opracowane zostaną wytyczne techniczne i sformułowane kryteria oceny służące do uaktualnienia obowiązujących norm, a także gotowe receptury produktowe.
Projekt „Trwałość i skuteczność betonowych osłon przed promieniowaniem jonizującym w obiektach energetyki jądrowej” o wartości 3 165 989 zł otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych. Całość prac ma zostać wykonana do końca 2016 roku.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
http://laboratoria.net/technologie/20676.html