Nowy sposób pokanania bariery krew-mózg
Został opracowany nowy sposób na pokonanie bariery krew – mózg. Naukowcy dokonali tego poprzez nanosekundowe impulsy elektryczne.
Bariera krew-mózg (BBB) to sieć ciasnych połączeń między cząsteczkami białek. Chroni ona mózg przed obcymi substancjami tak by nie mogły się przedostać przez naczynia krwionośne. Blokując przedostanie się niepożądanych substancji powoduje również zmniejszenie skuteczności leków na choroby Parkinsona czy nowotwory mózgu. Jedynym rozwiązaniem zwiększającym skuteczność tych leków byłoby znalezienie sposobu aby BBB „otworzyć” czasowo.
Metoda VEIN-pulse (Vascular Enabled Integrated Nanosecond pulse) zakłada umieszczenie małoinwazyjnych elektrod igłowych w tkance i zastosowanie serii nanosekundowych impulsów elektrycznych o zmiennej polaryzacji. Naukowcy twierdzą, że bez uszkadzania tkanek tego typu impulsy powodują „rozluźnienie” zwartych połączeń białek. Metoda ta nie powoduje skurczów mięśni, poprzez które elektrody mogłyby się przemieścić. Wyklucza to potrzebę stosowania środków, które służą do blokady nerwowo-mięśniowej czy znieczulenia ogólnego. Pacjentowi podczas zabiegu podawane są tylko środki uspokajające i zachowuje przytomność przez cały czas jego trwania.
Źródło artykułu: www.azonano.com
http://laboratoria.net/technologie/22384.html