Drukowane soczewki kontaktowe badające stan zdrowia
Większość istniejących drukarek 3D produkuje nieskomplikowane obiekty z drobinek tworzywa sztucznego lub metalu. Michael McAlpine wraz z kolegami z Princeton University opracował natomiast drukarkę 3D zdolną do tworzenia pięciowarstwowych soczewek kontaktowych, mogących emitować światło do oka użytkownika.
Soczewka powstaje z przezroczystego tworzywa sztucznego, w którym zatopione są poszczególne elementy składowe: kropki kwantowe działające jak diody emitujące światło oraz nanocząsteczki srebra i przewodzące polimery, które tworzą obwody elektryczne.
Jak wyjaśnia McAlpine, najtrudniejsze okazało się takie dobranie rozpuszczalników, aby poszczególne warstwy wysychały w stopniu umożliwiającym nakładanie kolejnych i dobrze przylegały do siebie. Kolejnym wyzwaniem były indywidualne różnice w kształcie gałek ocznych. Aby mieć pewność, że wymiary są właściwe, trzeba było stale obserwować powstającą soczewkę za pomocą dwóch kamer.
Badania zostały sfinansowane przez amerykańskie siły powietrzne (US Air Force) z myślą o wyświetlaniu danych dotyczących lotu. Zastępując świecące diody czujnikami reagującymi na światło można by także oceniać stan siatkówki oka, jak również monitorować stan zdrowia pilota bez korzystania z inwazyjnych implantów.
Inna możliwość to czujniki reagujące na pojawianie się w płynach na powierzchni oka substancji wskazujących na zmęczenie. Jak zauważa McAlpine, w samolotach są czujniki monitorujące niemal wszystko poza najważniejszym dla bezpieczeństwa elementem: pilotem.
Źródło: www.nauka.pap.pl