Światło jednocześnie jako fala i cząstka
Naukowcy z Szwajcarii wykazali, iż da się uchwycić na zdjęciu światło zachowujące się jednocześnie jak cząstka i jak fala, czyli wykazuję dualizm korpuskularno-falowy. Wcześniej udawało się w eksperymentach uchwycić światło zachowujące się jak fala lub jak cząstka, lecz nigdy nie udało się uchwycić obu stanów równocześnie.
Naukowcy wykorzystali przy tym badaniu ultraszybki transmisyjny mikroskop elektronowy. Został on skierowany na nanoprzewód, w który wystrzelono wiązkę lasera tym samym dodając energii i powodując wibrację jego cząstek. Światło podróżuje wzdłuż tego nanoprzewodu w obu kierunkach, lecz gdy spotyka się na drugim jego końcu powstaje nowa fala świetlna, która zdaje się stać w miejscu.
W tą docelową falę świetlną wystrzelono strumień elektronów, które wchodząc w reakcję z fotonami zwalniały lub przyspieszały pozwalając na stworzenie wizualizacji fali świetlnej. Jednocześnie dochodziło pomiędzy nimi do wymiany kwantów co wskazuje na fakt, że światło zachowywało się tu jak cząstka, a nie jak fala.
Badania te można wykorzystać w technologii bazujących na zjawiskach kwantowych np.: kwantowe komputery.
Źródło: EPFL
http://laboratoria.net/technologie/23234.html