Odpady przemysłu papierniczego zamieniane w chemikalia
Naukowcy z KU Leuven Center for Surface Chemistry and Catalysis wynaleźli przyjazny środowisku sposób na pozyskiwanie ligniny z drewna i rozbijanie jej na składowe substancje. Uzyskiwane związki chemiczne mogą być wykorzystywane do farb, pianek izolacyjnych i kilku innych produktów. Naukowcy opublikowali swoje badania w magazynie Energy & Environmental Science. Lignina jest substancją obecną w ścianach komórkowych roślin, która wzmacnia ich strukturę. Kiedy drewno przetwarza się w papierową pulpę, lignina powstaje jako produkt uboczny.
Naukowcy od dawna starali się dokonać waloryzacji tego odpadu, mówi profesor Bert Sels. „Tradycyjna metoda usuwania ligniny z pulpy wymaga użycia ciężkich chemikaliów i ma efekty uboczne- otrzymuje się w jej wyniku ligninę niezdatną do dalszej obróbki.” Dlatego też w przemyśle papierniczym zazwyczaj zostaje ona spalona, choć jest to raczej niskogatunkowe paliwo. Nie skupiając się na metodach waloryzacji zdegradowanej ligniny, naukowcy z KU Leuven rozwinęli alternatywną metodę przetwarzania drewna w papierową pulpę przy jednoczesnym uzyskiwaniu wysokiej jakości ligniny. „Nasza metoda polega na umieszczaniu drewna w małym reaktorze wraz z katalizatorem (aby wywołać reakcję chemiczną) i rozpuszczalnikiem”, tłumaczy Sels.
Przy odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu, możemy oddzielić ligninę z pulpy i rozdzielić ją na mniejsze związki. Mogą one być używane jako składowe plastiku, w piankach izolacyjnych, rozpuszczalnikach, lekach, tuszach, farbach itp. „Także nie tak dawno naukowcy z Centre for Surface Chemistry and Catalysis stworzyli metodę konwersji celulozy zawartej w drewnie w łańcuchy węglowodanowe. Te węglowodany mogą być wykorzystywane jako dodatek do benzyny czy składnik plastiku. „Techniki bio-rafinacji zazwyczaj są stosowane do polisacharydów takich jak celuloza”, mówi Selse.
„Nasze wyniki dotyczące wykorzystywania odpadów z drewna do produkcji benzyny są tego przykładem. Nowe badania jednakże rzucają nowe światło na pojęcie bio-rafinacji, po raz pierwszy bowiem skupiamy się w nich na ligninie, a nie celulozie, jako punkcie wyjścia do uzyskiwania związków chemicznych z drewna. Nasza metoda zapewnia przetworzenie ligniny w przydatne dla celów przemysłowych związki chemiczne, przy utrzymywaniu odpowiedniej do dalszej obróbki jakości pulpy papierowej. To wnosi dodatkową wartość do przemysłu papiernictwa, niezmiernie istotną w obecnym kontekście ekonomicznym”.
Źródło: http://www.nanowerk.com/news2/green/newsid=40336.php
http://laboratoria.net/technologie/23804.html