Rozszerzeni ludzie
Ostatnio konstruktorzy implantów i protez są przepełnieni nowymi pomysłami, zainspirowani po części koncepcjami, o których sądziliśmy, że na zawsze pozostaną w sferze fantastyki naukowej: implanty mózgowe w celu błyskawicznego uczenia się, kontrolowania umysłu czy widzenia nocnego są teraz uznawane za realistyczne, bowiem są prowadzone nad nimi badania naukowe i przeznaczane są na nie inwestycje. Postępy w biologii, nanotechnologii, robotyce czy komunikacji bezprzewodowej czerpią teraz jedne z drugich na rzecz wyższego celu, jakim jest naprawa ułomności ludzkiego ciała.
W tym tygodniu wydanie CORDIS Express kładzie nacisk na niektóre z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, które stały się możliwe dzięki dofinansowaniu badań ze środków UE, ale także inicjatyw pozaunijnych. Entuzjaści robotyki z agencji DARPA zaprezentowali ostatnio nową rękę protetyczną kontrolowaną za pomocą myśli, która jest w stanie przywrócić pacjentowi utracony zmysł dotyku. Jest podobna do tej, nad którą europejscy naukowcy pracują w ramach projektu NEBIAS.
To wydanie CORDIS Express nie ogranicza się jednak tylko do skywalkerowskiej protetyki. Poświęcone jest także nowym implantom i biokompatybilnym materiałom do ich produkcji, a wszystkie one zapowiadają świetlaną przyszłość, która czeka ten rozkwitający sektor.
- Optymalizacja protez mioelektrycznych
- Kontrola sprzężenia zwrotnego w protetyce
- Spersonalizowane implanty kostne
- Ekologiczna siatka w leczeniu przepukliny
- Nowe, bioaktywne polimery wszczepialne
- Biomateriały hybrydowe nowej generacji
- Regeneracyjne implanty ślimakowe
- NEBIAS: najbardziej zaawansowana bioniczna ręka na świecie
- Wyznaczanie trendów w nauce: Proteza ze zmysłem dotyku
Źródło: www.cordis.europa.eu