Polska rewolucja energetyczna
Malinkiewicz w trakcie swoich badań doktorskich w Walencji odkryła unikalne właściwości perowskitów. To odkrycie, może w znacznym stopniu zrewolucjonizować technologię pozyskiwania energii słonecznej.
"Chcielibyśmy, jako jedni z pierwszych na świecie skomercjalizować coś, co się nazywa technologią słoneczną na bazie perowskitów. Oczywiście ja nie odkryłam perowskitów, jest to materiał, który może się wytworzyć naturalnie w glebie i jest wtedy minerałem i już 100 lat temu został sklasyfikowany. Ich odmian jest bardzo dużo - mogą występować naturalnie, mogą być również wytwarzane sztucznie w laboratorium" – wyjaśnia Malinkiewicz.
W trakcie swojej pracy naukowej Malinkiewicz udowodniła, że te ogniwa są elastyczne, można je zginać, robić częściowo transparentne i nanosić na różne powierzchnie. Za opracowanie niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów w 2014 r. fizyk otrzymała z rąk wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Neelie Kroes główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.
Pomysł Malinkiewicz może mieć istotne znaczenie dla technologii pozyskiwania energii słonecznej. Ekrany urządzeń, szyby, dachy, elewacje budynków pokryte ogniwami perowskitowymi mogą za kilka lat zamienić się w panele fotowoltaiczne, produkujące prąd. Nie oznacza to jednak, że niedługo z dachów znikną panele słoneczne, ale - jak zapewnia Malinkiewicz - za sprawą perowskitów może się zwiększyć wydajność istniejących już paneli.
"Nie muszą znikać z naszych dachów ekrany i inne ogniwa słoneczne. Perowskit, czyli te ogniwa, które my wytwarzamy, mają tę zaletę, że można zrobić je częściowo przeźroczyste i nawet nałożyć je na powierzchnię już istniejących paneli, zwiększając ich wydajność" – wyjaśnia fizyk.
Dodaje, że ze współpracownikami dali sobie kilka lat na to, żeby
wprowadzić na rynek ten produkt. Jej zdaniem, będzie to prawdziwy
przełom, bo "po raz pierwszy w historii koszt wytworzenia energii
elektrycznej z paliw kopalnych zrówna się z kosztem wytworzenia energii
ze źródeł energii odnawialnej". "Do tej pory czegoś takiego jeszcze nie
było" – zaznacza.
Źródło: www.pap.pl
http://laboratoria.net/technologie/24299.html