Elastyczność dzięki inteligentnym obwodom elektronicznym
Swobodnie formowane obwody 2.5D cieszą się coraz większym zainteresowaniem producentów, którzy dążą do płynnej integracji, tanich i energooszczędnych aplikacji elektronicznych. Obwody powstają z tradycyjnego płaskiego substratu, który jest następnie deformowany do pożądanego kształtu 2.5D za pomocą klasycznego kształtowania termicznego. Najważniejsze zalety to łatwa integracja z szeroką gamą komponentów elektronicznych, rola pomocnicza w wysokoprądowych i wysokonapięciowych zastosowaniach energetycznych oraz możliwość korzystania ze standardowych urządzeń przemysłowych do płytek obwodów drukowanych.
W sektorze motoryzacyjnym obwody 2.5D umożliwią dostarczanie modułowych komponentów wnętrz samochodów wraz z integracją wszystkich funkcji, co uprości montaż, obniży koszty i skróci czas wprowadzania na rynek. TERASEL wspomoże także producentów elektroniki użytkowej w dalszym zmniejszaniu produktów, dzięki osadzaniu płytek obwodów drukowanych bezpośrednio w zewnętrznej powłoce produktów. Jeżeli chodzi o oświetlenie, to partnerzy projektu zaoferują architektom i dekoratorom wnętrz swobodę umieszczania LED tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Partnerzy projektu zorganizowali przemysłowe łańcuchy produkcji, aby zapewnić wytwarzanie tych obwodów w odpowiedniej ilości i jakości. „W ten sposób użytkownicy końcowi będą mieć bezpośredni dostęp do linii produkcyjnych, aby opracowywać rzeczywiste produkty po zakończeniu projektu” – stwierdził Vanfleteren. „Partnerzy projektu zajmujący się produkcją elektroniki i przetwarzaniem polimerów również mają możliwość powiększenia swojego portfela technologicznego i uzyskania praw wyłączności do wytwarzania tych produktów”.
Zastosowania oświetleniowe TERASEL były prezentowane w styczniu 2015 r. w czasie Ghent Light Festival. „W ten sposób pokazaliśmy, że możliwe jest wyprodukowanie, nawet w warunkach laboratoryjnych, dosyć dużej liczby – około 50 – obwodów 2.5D do zakrzywionych źródeł światła LED w dosyć krótkim czasie” – stwierdził Vanfleteren. „Sukces wydarzenia utwierdził nas w przekonaniu co do potencjału zwiększenia skali tej technologii do masowej produkcji. Jesteśmy przekonani, że w ciągu nadchodzących lat będziemy w stanie rozpocząć na małą skalę produkcję na potrzeby użytkowników końcowych”.
Ewentualni klienci z różnych branż także wyrazili już swoje zainteresowanie wynikami projektu TERASEL. „Aby uwzględnić ich wymagania techniczne potrzebne są dalsze prace nad konkretnymi wariantami technologii” – stwierdził Vanfleteren. „Zamówienia spływające od potencjalnych użytkowników z najprzeróżniejszych branż sugerują niemniej, że istnieje szansa na transfer technologii do innych partnerów przemysłowych spoza TERASEL”.
Projekt TERASEL opiera się na technologii rozciągliwej elektroniki, opracowanej w ramach wcześniejszych projektów europejskich, takich jak STELLA (Stretchable Electronics for Large Area Applications) oraz Place-It (Platform for Large Area Conformable Electronics by inTegration). Zakończenie projektu zaplanowano na wrzesień 2016 r.
Więcej informacji:
Witryna projektu TERASEL
Źródło: www.cordis.europa.eu