Nanocząstki i promieniowanie UV do usuwania zanieczyszczeń
Nowa metoda służąca do usuwania zanieczyszczeń środowiska naturalnego, wykorzystywać będzie polimerowe nanoczątki oraz światło ultrafioletowe, jak informują badania opracowane przez naukowców.
Wiadome jest, że wiele zanieczyszczeń nie ulega naturalnej degradacji , powodując zaburzenia hormonalne u ludzi i zwierząt. Proces usuwanie toksycznych substancji (zawierających np. pestycydy i dystraktory endokrynne ) jest bardzo czasochłonny a także kosztowny.
Naukowcy, którzy stworzyli cząsteczki polimerowe rozdzielające się pod wpływem światła UV, doszli do wniosku, że cząsteczki te mogą zostać wykorzystane do usuwania substancji toksycznych z gleby i wody. Polimery wysyntetyzowano z glikolu polietylenowego i kwasu polimlekowego. Nanoczątki tych polimerów złożone są z hydrofobowego rdzenia i hydrofilowej powłoki. Hydrofobowe cząsteczki zanieczyszczeń kierują się do nanocząstek w wyniki działania sił molekularnych, natomiast wchłaniają się na ich powierzchnie pod wpływem promieniowania UV.
Dzięki tej metodzie udało się wyodrębnić ze skażonej wody i gleby ftalanów, bis fenolu A, a także węglowodorów aromatycznych i związków chemicznych, które odpowiedzialne są za zaburzenia hormonalne i choroby nowotworowe. Naukowcy informują, że ta metoda może znaleźć zastosowanie w medycynie np. do przeprowadzania analiz płynów ustrojowych i dostarczaniu leków.
Źródło: www.azonano.com
http://laboratoria.net/technologie/24606.html