Wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji leków
Finansowana ze środków UE inicjatywa ALCO2HOL (Chasing sustainability: Synthesis of carboxylic acids from simple alcohols via CO2 fixation) miała na celu wykorzystać CO2 z biomasy jako bezodpadowy materiał wyjściowy do reakcji chemicznych.
W składzie wielu farmaceutyków i innych związków biologicznie czynnych musi znaleźć się kwas karboksylowy — związek organiczny zawierający węgiel i tlen — co warunkuje właściwe działanie cząsteczki lub leku. W ramach projektu opracowano reakcję, która umożliwiła naukowcom wprowadzenie cząsteczki CO2 do różnych cząsteczek organicznych, tworząc w ten sposób pochodne kwasu karboksylowego.
Naukowcy wykazali, że możliwa jest reakcja CO2 z wieloma różnymi substratami, w tym strukturalnie złożonymi cząsteczkami, w produkcji związków zawierających kwas karboksylowy o różnych funkcjach. W trakcie produkcji nie powstawały odpady, a do reakcji używano jedynie prostego alkoholu lub podobnej cząsteczki organicznej, katalizatora niklowego i CO2 z biomasy.
Biorąc pod uwagę znaczenie korzystania ze źródeł odnawialnych w celu tworzenia zrównoważonego społeczeństwa, nowe metody opracowane w ramach projektu ALCO2HOL mogą stać się alternatywą dla ropy naftowej w produkcji organicznych związków chemicznych.
Źródło: www.cordis.europa.eu