Naukowcy tworzą pierwszą w historii „porowatą ciecz”
Naukowcy z Queen's University Belfast dokonali przełomowego odkrycia, tworząc porowatą ciesz, mającą potencjalne zastosowania w szerokiej gamie nowoczesnych technologii, w tym w sekwestracji CO2.
Badacze ze School of Chemistry and Chemical Engineering na uniwersytecie Queen’s wraz z kolegami z University of Liverpool i innymi międzynarodowymi partnerami, stworzyli nową ciecz, która jest w stanie rozpuścić niezwykłe ilości gazu. Gaz ten zostaje wchłonięty przez znajdujące się w niej „pory”.
Profesor Stuart James z Queen’s School of Chemistry and Chemical Engineering stwierdził, że „niezbędne będą jeszcze kilkuletnie badania, ale odnalezienie zastosowania dla tych porowatych cieczy poskutkuje stworzeniem nowych, lub ulepszeniem istniejących, procesów chemicznych”.
Czym są porowate ciecze?
Porowate materiały to materiały z „dziurami” niewidocznymi gołym okiem, ale widzianymi na poziomie molekularnym. Dziury te zawierają dużo „pustej przestrzeni”, która może być wykorzystana w różnych środowiskach przemysłowych, jak wytwórstwo paliw czy plastyka.
Porowate ciecze, czy też ciecze ze stałą mikroporowatością, mogą być użyteczne przy technologii wychwytywania dwutlenku węgla, jako, że ciecz może po prostu ekstrahować węgiel.
Biorąc pod uwagę duży krok naprzód, który wykonali naukowcy z Queen’s Universiy Belfast, możemy być świadkami powstania płynu, będącego w stanie „wchłaniać” gazy cieplarniane i inne formy zanieczyszczeń.