Nowe techniki recyklingu zużytych opakowań spożywczych
Finansowany ze środków UE projekt SUPERCLEANQ (Development of processes and quality procedures for the valorisation of recycled plastics for food contact applications) miał na celu opracowanie narzędzi i procedur kontroli jakości procesów recyklingu tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Partnerzy projektu przygotowali test kontroli jakości pochodzących z recyklingu materiałów mających kontakt z żywnością, opublikowany w formie normy europejskiej. Pomoże on w spełnieniu wymogów unijnych przepisów, umożliwiając jednocześnie organom państwowym, regulacyjnym i przemysłowi w określaniu czystości takich przemysłów w sposób tani i niezawodny.
Opracowano również proces recyklingu aktualnie nienadających się do wtórnego wykorzystania kolorowych i modyfikowanych PET, stworzenie systemu odkażania do recyklingu PET oraz opracowanie systemu monitorowania w czasie rzeczywistym, służącego do kontroli jakości i sprawdzania zawartości związków chemicznych.
Dzięki projektowi SUPERCLEANQ powstają nowe metody recyklingu przeznaczone dla branży materiałów mających kontakt z żywnością. Pozwoli to rozwiązać problem około 700 000 ton kolorowych i warstwowych materiałów PET, których każdego roku nie można poddać recyklingowi w istniejących zakładach recyklingu PET w celu przetworzenia ich na opakowania spożywcze.
Źródło: www.cordis.europa.eu