Magnesy zamiast przekładni mechanicznych
Naukowcy uczestniczący w projekcie MAGIM (Magnetically geared induction machines), finansowanym ze środków UE, należą do najwybitniejszych badaczy przekładni magnetycznych. Uczeni ci połączyli silnik indukcyjny pierścieniowy z przekładnią magnetyczną. W ten sposób uzyskano układ napędowy o wysokim momencie obrotowym i małej prędkości, odznaczający się zwiększonymi możliwościami przeniesienia momentu obrotowego.
Wirujący prostownik diodowy łączy elektrycznie wirnik uzwojony, a uzwojenie wzmacniające z przekładnią zwiększa przeniesienie momentu obrotowego. Ta nowa topologia ma dwie ważne zalety, dzięki którym przewyższa konwencjonalne rozwiązania, proponowane w przeszłości. Moment obrotowy przenoszony do wolnoobrotowego wirnika nie jest ograniczany przez magnesy, które mogą być stosunkowo małe i lekkie.
Szczególnie obiecujące były wyniki pierwszych badań takiego silnika indukcyjnego z przekładnią magnetyczną, przeprowadzonych przy mocy 100 kilowatów i prędkości 120 obrotów na minutę. Udało się zwiększyć moment obrotowy o około 15%, a gęstość momentu obrotowego przekroczyła 80 niutonometrów na litr, co otwiera drogę do praktycznego zastosowania przekładni magnetycznych w układach napędowych i wytwarzaniu energii elektrycznej.
Źródło: www.cordis.europa.eu