Skrzydła o zmieniającym się kształcie zmienią lotnictwo
Aby to osiągnąć, zespół sprawdzał, w jaki sposób technologia piezoelektryczna może manipulować kształtem belek lub innych elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w inżynierii aeronautycznej. Zespół skonstruował nowy elektroniczny układ sterowania wymagany do aktywacji zestawów elementów kompozytowych z makrowłókien oraz określił procedury numeryczne do symulacji struktur hybrydowych.
Kluczowym osiągnięciem projektu było zaprojektowanie i przetestowanie próbek elementów skrętnych i elementów zginanych wykonanych z hybrydowego aktywnego materiału kompozytowego. Zespół zweryfikował również analizę numeryczną i konstrukcję koncepcji Future-Wing.
Badacze pracujący przy projekcie FUTUREWINGS porównali następnie aeroelastyczność opracowanego modelu samolotu z aeroelastycznością standardowych samolotów i przeprowadzili symulacje lotu w celu oceny zachowania aeromechanicznego futurystycznej koncepcji statku powietrznego.
W rezultacie projekt przyczynił się do upowszechnienia wykorzystania inteligentnego materiału, który przemienia skrzydła i ogony samolotów w "żywą tkanką", co ułatwia sterowanie samolotem poprzez zmianę kształtu jego powierzchni i aerodynamiki. Wyniki badań rozpowszechniano poprzez warsztaty i publikacje, a partnerzy projektu planują kontynuację współpracy po zakończeniu projektu. Chociaż nadal są na bardzo wczesnym etapie rozwoju, konstrukcje o dopasowującym się kształcie mogą odegrać ważną rolę w lotnictwie i inżynierii w przyszłości.
Źródło: www.cordis.europa.eu