Biodegradowalne opakowania z włókien roślinnych
Poprawy właściwości biodegradowalnych materiałów podjęli się uczestnicy projektu FLHEA (Flax and hemp advanced fiber based composites), w ramach której badano możliwości wykorzystania tych dwóch roślin jako zrównoważonego surowca do wytwarzania opakowań.
Len i konopie wybrano z uwagi na wysoką zawartość celulozy i niską zawartość ligniny, aby uzyskać szybszą metodę izolacji mikro/nanowłókien celulozowych. Umożliwiły one także ekstrakcję krystalicznej celulozy jako nanonitek celulozowych.
Uczeni opracowali metody pozwalające na łatwe manipulowanie włóknami celulozowymi. Z tych włókien wyizolowano nanokrystaliczne frakcje celulozy, które poddano chemicznej modyfikacji w celu zwiększenia oddziaływania z hydrofobowymi matrycami polimerowymi oraz uniknięcia ich aglomeracji podczas łączenia.
Po zoptymalizowaniu parametrów łączenia składników w celu uzyskania pożądanego rozkładu fazy wzmacniającej w matrycy polimerowej wykonano wyciskane współbieżnie arkusze na skalę pilotażową. Dokonano też zwiększenia skali produkcji w zakresie kształtowania termicznego tacek przeznaczonych do pakowania żywności.
Naukowcy ustalili, że len jest najlepszym źródłem włókien ze względu na wyższą zawartość celulozy. Udało się także zwiększyć ilość celulozy uzyskiwanej z lnu o ponad 20% w porównaniu z konopiami.
Projekt FLHEA przyczyni się do opracowania i wykorzystania biodegradowalnych materiałów przeznaczonych na opakowania. Zastosowanie zrównoważonych roślin oznacza ponadto korzyści dla gospodarki i środowiska.
Źródło: www.cordis.europa.eu