Obrazy w nanoskali do rozpoznawania chorób
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu LANIR (Label free nanoscopy using infra red) zaproponowali stworzenie technologii mikroskopowej o rozdzielczości w skali nano (umożliwiającej rozpoznawanie cząstek do jednej miliardowej metra).
Mikroskopia w podczerwieni (IR) stanowi połączenie spektrometrii IR z mikroskopią pozwalające identyfikować związki chemiczne i ich rozmieszczenie w próbce tkankowej. Umożliwia to naukowcom obrazowanie procesów biologicznych i chemicznych w czasie rzeczywistym oraz z wysoką precyzją i rozdzielczością.
Obecnie dostępne na rynku mikroskopy laboratoryjne IR mają w najlepszym razie rozdzielczość z przedziału 50 do 100 μm. Oznacza to, że narzędzie umożliwia rozróżnienie między dwoma punktami w przestrzeni znajdującymi się na odległość grubości ludzkiego włosa.
Projekt LANIR umożliwił przełom technologiczny w postaci nanoskopu IR o rozdzielczości lateralnej 70 nm (0,07 μm). Oznacza to, że można wykryć dwa punkty znajdujące się obok siebie w odległości równej wielkości typowej cząstki wirusa. Ponadto uzyskuje się obrazy 3D w rozdzielczości 500 nm, co dotychczas nie było możliwe w mikroskopii IR.
Dzięki projektowi LANIR zbudowano prototyp nanoskopu, który jest mniejszy, łatwiejszy w użyciu i szybszy od innych, dostępnych w handlu technologii obrazowania. Uczestnicy projektu wykazali, że dzięki temu prototypowi można obrazować nanomateriały takie jak grafen (100 nm) i selenek ołowiu, półprzewodnik o średnicy poniżej 100 nm.
Odbiorcami technologii LANIR będą najpewniej materiałoznawcy, biochemicy oraz specjaliści od biologii i patologii komórki. Aparat może być również użyty do monitorowania jakości produktów przemysłowych takich jak tkaniny przeciwbakteryjne i powłoki funkcjonalne implantów biomedycznych.
Źródło: www.cordis.europa.eu