Czujnik do wykrywania choroby Parkinsona
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu DIPAR (Diagnosing Parkinson’s disease by neuromuscular function evaluation) opracowali pióro z czujnikiem cyfrowym do rozpoznawania choroby Parkinsona. To urządzenie rejestruje biomarkery nieinwazyjnie, umożliwiając diagnozę różnicową i monitorowanie postępów choroby Parkinsona.
Wykorzystując dane od pacjentów z chorobą Parkinsona i osób zdrowych naukowcy określili wartości bazowe głównych parametrów ruchowych. Następnie opracowali skrypt do różnicowych badań czynnościowych, który automatycznie rozróżniania osoby zdrowe od pacjentów z chorobą Parkinsona. Dzięki czujnikom ruchu pióro rejestruje najmniejsze ruchy dłoni i na podstawie ich cech ocenia ilościowo sprawność manualną. Lekarze będą mogli wykorzystać te dane do rozpoznawania choroby Parkinsona.
Podczas projektu przeprowadzono badania nad możliwym wykorzystaniem klinicznym tego wynalazku. Wyniki potwierdziły użyteczność technologii i oprogramowania pióra. Lekarze będą mogli precyzyjnie odróżniać chorobę Parkinsona od innych zaburzeń motorycznych z 80% dokładnością. Podczas odróżniania pacjentów z chorobą Parkinsona od osób zdrowych w podeszłym wieku pióro wykazało 90% trafności.
Przedprodukcyjny prototyp urządzenia DIPAR jest nieinwazyjny, łatwy w obsłudze i nie wymaga pomocy wyspecjalizowanego neurologa do oceny stanu pacjenta. Urządzenie będzie niezwykle użyteczne dla przeciążonej europejskiej opieki zdrowotnej, jako że przyspieszy rozpoznanie choroby Parkinsona i ułatwi monitorowanie pacjentów. Może też znaleźć zastosowanie w rehabilitacji i treningu w rzeczywistości wirtualnej.
Źródło: www.cordis.europa.eu