Bioreaktor do wykrywania skażenia żywności
Aby temu zaradzić, badacze zaangażowani w projekt BIOFOS zdecydowali się stworzyć proste, szybkie i niezawodne narzędzie do przesiewowego badania wykrywania in-situ zanieczyszczeń w orzechach, oliwie z oliwek i mleku. Powstałe w rezultacie innowacyjne, przenośne i łatwe w obsłudze urządzenie łączy w sobie wiele nowoczesnych technologii fotonicznych, biologicznych, nanochemicznych i przepływowych.
Innowacyjne połączenie technologii
Urządzenie BIOFOS zostało skonstruowane na platformie fotonicznej TriPleX o ultra niskiej stratności. Następnie badacze wbudowali w tę platformę miniaturowy układ scalony zawierający rezonatory mikropierścieniowe, laser VCSEL oraz fotodiody krzemowe.
Ten wielofunkcyjny chip pozwala wykrywać jednocześnie mykotoksyny, metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia obecne w żywności. Aby osiągnąć żądany poziom czułości i wysoką swoistość testu, jako elementy biorozpoznawcze zastosowano aptamery, które można z powodzeniem kilkukrotnie zregenerować.
Opracowane na potrzeby projektu zaawansowane techniki funkcjonalizacji powierzchni pozwalają unieruchomić aptamery na powierzchni sensorycznej. Takie zintegrowane podsystemy obróbki wstępnej umożliwiają oczyszczenie i zwiększenie stężenia próbek (filtr/SPE) oraz precyzyjne dozowanie ustalonej objętości próbki na platformę detekcyjną za pośrednictwem dozownika o kontrolowanym ciśnieniu (cPDD, Controlled Pressure Driven Dispenser).
„Takie połączenie nowych struktur mikroprzepływowych oraz prostych metod obróbki wstępnej pozwoliło nam zastosować wszystkie te technologie w jednym, łatwym w obsłudze urządzeniu” – mówi Ioanna Zergioti, koordynator projektu BIOFOS.
Rewolucyjna jakość produktów spożywczych
Urządzenie BIOFOS jako jedyne potrafi wykrywać siedem różnych zanieczyszczeń często występujących w próbkach oliwy z oliwek, orzechów i mleka w ciągu zaledwie kilku minut. Badanie przeprowadzone z użyciem rzeczywistych próbek żywności przyniosło bardzo obiecujące rezultaty. W szczególności udało się uzyskać doskonałe wyniki w zakresie wykrywalności zanieczyszczeń, takich jak fosmet w oliwie z oliwek czy AFB1 i ochratoksyna A w orzechach przy stężeniach na poziomie ppb. Urządzenie wykrywa też poziom laktozy w próbkach mleka w zaledwie 30 minut, co jest prawdziwą rewolucją w porównaniu z czasem trwania tego badania w warunkach laboratoryjnych.
Możliwość stosowania urządzenia BIOFOS na każdym etapie produkcji pozwoli rozwiązać wiele problemów, z jakimi muszą borykać się firmy zajmujące się produkcją i przetwarzaniem oliwy z oliwek, orzechów i mleka. Od uprawy w gospodarstwie po produkt końcowy – urządzenie BIOFOS jest rozwiązaniem dla każdego.
„Projekt BIOFOS zrewolucjonizuje proces analizy jakości żywności, oferując szybki, tani, łatwy w obsłudze i niezawodny system o wysokim stopniu czułości i swoistości” – podsumowuje Zergioti. „Krótko mówiąc, BIOFOS to urządzenie, którym powinien dysponować każdy europejski producent żywności”.
Źródło: www.cordis.europa.eu