LDO – niebieski cud
Na to wydarzenie czekali wszyscy użytkownicy mierników elektrochemicznych - nareszcie koniec z przeglądami, konserwacją, polaryzacją i kalibracją elektrod tlenowych!
LDO oznacza Lumiscence Dissolved Oxygen. Zasada pomiaru opiera się na zjawisku fluorescencji. Niebieskie, bogate w energię światło pada na selektywną dla tlenu membranę, w której znajdują się barwne molekuły. Molekuły te zostają na krótko wzbudzone i emitują ubogie w energię światło czerwone (promieniowanie fluorescencyjne). Tlen powoduje osłabienie tego promieniowania. Intensywność światła czerwonego jest więc zależna od stężenia tlenu w próbce i jest mierzona fotodiodą znajdującą się w górnej części sondy.
Dzięki tej innowacyjnej metodzie analiza stężenia tlenu staje się łatwa jak nigdy dotąd. Sonda LDO nie wymaga kalibracji, polaryzacji, przepływu/mieszania. Konserwacja ogranicza się tylko do jednej w roku wymiany membrany. Nie ma zużycia elektrolitu. Wartość pomiarowa stabilizuje się już po paru sekundach, a sonda jest niewrażliwa na zakłócenia np. H2S.
Jednym słowem nowoczesna sonda tlenowa LDO to wygoda i niższe koszty eksploatacyjne.
Zasada działania
Promieniowanie fluorescencyjne...
Bogate w energię światło niebieskiej diody sondy pada na jej membranę pokrytą barwnymi molekułami. Przechodzą one wówczas w stan wzbudzenia emitując w kierunku przeciwnym czerwone, pozbawione energii światło, po czym wracają do stanu spoczynku. To czerwone światło określa się jako promieniowanie fluorescencyjne.
... zmniejszane jest przez obecność tlenu:
Obecny w membranie tlen hamuje promieniowanie fluorescencyjne. Reszta tego promieniowania, która dociera do fotodiody (patrz rys.) jest mierzona i odpowiada stężeniu tlenu rozpuszczonego w próbie.
LDO zapewni wiarygodne wyniki wszędzie tam, gdzie do tej pory wykorzystywano klasyczną metodę elektrochemiczną. Oczywiście nowy miernik jest wyposażony w automatyczną kompensację temperatury i ciśnienia.
Do wyboru są dwie wersje urządzenia:
HQ10 – miernik z sondą tlenową
HQ20 – miernik z sondą tlenową i elektrodą pH
Dziękujemy za udostępnienie materiałów firmie Hach LANGE Sp. z o.o. http://laboratoria.net/technologie/3191.html