Badanie biegłości laboratoriów
Uczestnictwo w porównaniach międzylaboratoryjnych oraz badaniach biegłości stanowi ważny element systemu kontroli jakości pracy laboratorium. Udział w programach daje możliwość porównania swoich rezultatów z wynikami otrzymanymi przez inne laboratoria oraz udowodnienia swoich kompetencji, co może być szczególnie istotne dla laboratoriów akredytowanych oraz ubiegających się o akredytację.
Cel programów badania biegłości laboratoriów:
- promocja jakości i porównywalności wyników analiz,
- pomoc laboratoriom w monitorowaniu i doskonaleniu jakości wykonywanych analiz,
- lepsze zrozumienie metod.
Główne korzyści wynikające z uczestnictwa w programach:
- możliwość porównania rezultatów z wynikami otrzymanymi przez inne laboratoria,
- możliwość udowodnienia kompetencji jednostkom akredytującym, kontrolnym i klientom,
- doskonalenie metod,
- lepsza wiedza pracowników laboratoriów i ich klientów.
Krótki opis wybranych programów Badania Biegłości Laboratoriów:
Wody Naturalne:
Program ma na celu wykazanie kompetencji laboratoriów w zakresie analizy wybranych mikroelementów w próbkach wód naturalnych.
Środowisko:
Celem programu jest sprawdzenie i porównanie wyników otrzymywanych przez laboratoria podczas analizy niektórych organicznych zanieczyszczeń środowiska.
Programy te mają na celu wykazanie kompetencji laboratoriów w zakresie nieorganicznej analizy śladowej. Polegać one będą na oznaczaniu zawartości dowolnie wybranych mikroelementów spośród Pb, Cd, Hg, As, Zn w wytypowanym materiale roślinnym.
Żywność:
Badanie głównych składników odżywczych i mineralnych w artykułach rolno-spożywczych.
Chins:
Porównania międzylaboratoryjne CHNS to jedyne w Europie programy mające na celu harmonizację wyników oznaczania pierwiastków - węgla, wodoru, azotu i siarki metodą analizy elementarnej.
W zależności od programu badanie biegłości składa się do kilku rund, próbki mogą być analizowane dowolnymi metodami. Wyniki analiz są poufne, a uczestnicy są identyfikowani po nadanych im numerach identyfikacyjnych. Każdy uczestnik programu otrzymuje raport zawierający informację o efektywności jego pomiarów.
LGC Promochem Sp. z o.o. http://laboratoria.net/technologie/3192.html