Noblista z dziedziny chemii wygłosi wykład na PW
Ciechanover opowie o wyzwaniach, jakie stoją w XXI w. przed medycyną.
Na początku lat 80. XX wieku Aaron Ciechanover, Avram Hershko i Irwin Rose odkryli jeden z najważniejszych cyklicznych procesów w komórce - proces rozpadu białek. Te badania przyniosły im w 2004 r. Nagrodę Nobla z chemii.
Jak informuje na swojej stronie internetowej PW, prof. Ciechanover jest jedną z czołowych postaci współczesnej nauki, autorem ponad 200 publikacji naukowych, uhonorowanym wieloma nagrodami; jest członkiem honorowym ponad 20 towarzystw naukowych, w tym od 2007 r. Polskiego Towarzystwa Medycznego. Otrzymał 27 honorowych tytułów naukowych - 15 tytułów doktora honoris causa i 12 tytułów profesora honorowego.
Ciechanover urodził się w 1947 r. w Hajfie w Izraelu. Jego rodzice przyjechali do Izraela z Polski w latach dwudziestych XX w.
Naukowiec studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Po studiach pod okiem Avrama Hershka prowadził badania nad proteolizą białek i nad nieznanym wówczas mechanizmem wewnątrzkomórkowej degradacji białek. Dokonał wtedy przełomowego odkrycia roli ubikwityny w tym mechanizmie.
Część badań pod kierunkiem prof. Irwina Rose w Fox Chase Cancer Center w Filadelfii w USA. Wspólna praca doprowadziła do odkrycia w 1982 r. pełnego mechanizmu kontrolowanej degradacji białek z udziałem ubikwityny i proteasomu.
Prof. Ciechanover zajmował się też specyficznymi substratami ubikwitynacji, stwarzającymi możliwości projektowania innowacyjnych leków w zakresie chorób nowotworowych i neurodegradacyjnych.
Spotkanie z noblistą na PW, prowadzone w języku angielskim, odbędzie się w Małej Auli Gmachu Głównego, o godz. 15. Po wykładzie odbędzie się dyskusja z naukowcem.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Nagroda Nobla, Nobel, Politechnika Warszawska, chemia, medycyna spersonalizowana, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje