Aptekarze przygotowują się do kolejnego protestu
21 stycznia w trakcie Zjazdu Aptekarzy podjęta została uchwała w sprawie zmiany formy protestu członków samorządu aptekarskiego poprzez zrezygnowanie z codziennego zamykania aptek w godzinach 13-14 z równoczesnym wezwaniem do rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania przez aptekarzy formalnej poprawności recept lekarskich oraz wydawania leków refundowanych wyłącznie na podstawie prawidłowo wystawionych recept.
"Doświadczenia uzyskane w trakcie protestu prowadzonego w dniach 16-22 stycznia pokazują, że niezbędne przygotowania do silnego i skutecznego protestu muszą być w jeszcze większym stopniu skoordynowane" - twierdzą władze dolnośląskiego samorządu farmaceutów. Dlatego proszą o przesyłanie przez apteki do DIA mailem lub faksem deklaracji o gotowości przystąpienia do protestu całodniowego.
"Bardzo pomocne byłyby też zgłoszenia aptekarzy z poszczególnych miast Dolnego Śląska, którzy koordynowaliby przygotowania i przebieg protestu w terenie. Z regionu wałbrzyskiego zgłosiło się już kilkanaście takich osób" - informuje Prezydium ORA DIA.
- Do Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy wpływają pytania aptekarzy o informacje dotyczące prowadzonych przez Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej negocjacji z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian w przepisach wykonawczych do ustawy refundacyjnej. Aptekarze domagają się informacji, jakie najważniejsze zmiany zostały dotychczas uzgodnione - relacjonuje Prezes PKOIA w Bydgoszczy Piotr Chwiałkowski.
- Środowisko słusznie uważa, że sprawy, które dotyczą sfery praw pacjenta i odpowiedzialności aptekarza, powinny być dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Na podstawie docierających do nas sygnałów możemy przewidywać, że jeśli środowisko nie otrzyma w możliwie szybkim terminie informacji w żywotnie intersujących kwestiach, wówczas może dojść do wznowienia protestu - ostrzega Chwiałkowski.
Źródło: http://www.mp.pl
Tagi: Ministerstwo Zdrowia, NFZ, protest, aptekarze, reforma, recepta lekarska, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje