Powstanie fabryka przetwarzania osocza
6 grudnia 2011 r. Zespół Konkursowy ocenił aplikację złożoną przez Konsorcjum Octapharma w tym postępowaniu konkursowym i przyjął uchwałę zawierającą rekomendację dla Ministra Zdrowia do podpisania "Porozumienia o współdziałaniu mającym na celu zapewnienie dostępności leków osoczopochodnych wytwarzanych na terenie RP z osocza pochodzącego od polskich dawców" z Inwestorem - Konsorcjum Octapharma.
Inwestor otrzyma gwarancję, że nadwyżki osocza uzyskiwanego od polskich dawców będą sprzedawane mu tak długo, jak długo będzie zabezpieczał w odpowiednich ilościach produkty frakcjonowania osocza na polski rynek.
Inwestor będzie zaopatrywał się w osocze pobierane na terenie Polski, po cenach rynkowych, na podstawie umów zawartych z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Inwestor musi zobowiązać się do zakupu osocza od RCKiK w łącznej ilości min. 120 000 litrów rocznie i do regularnego odbioru osocza z RCKiK (koszty odbioru / transportu osocza i jego magazynowania będą obciążać inwestora).
Technologia przetwarzania osocza, którą dysponuje inwestor, musi gwarantować wytworzenie co najmniej 4 produktów leczniczych, tj.: czynników krzepnięcia VIII i IX, roztworów albuminy, immunoglobulin ludzkich do stosowania dożylnego. Dodatkowo pożądane byłoby posiadanie i zagwarantowanie możliwości wytworzenia takich czynników krzepnięcia jak np.: koncentrat zespołów protrombiny, czynnik krzepnięcia VIII zawierający czynnik von Willebranda.
Firma Octapharma AG, z siedzibą Lachen w Szwajcarii, powstała w 1983 r. Obecnie, jako jedna z trzech największych na świecie firm frakcjonujących osocze, wytwarza produkty krwiopochodnr, które dostępne są w ponad 80 krajach w tym w całej Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej, USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i w Nowej Zelandii. Łączny obrót Octapharma A.G. w 2007 roku wyniósł 752 miliony euro.
W zakładach produkcyjnych w Austrii, Francji, Szwecji, Meksyku i w Niemczech zatrudnionych jest ponad 3000 osób. Ponadto firma posiada ośrodki innowacyjne i laboratoria badawczo-rozwojowe w Austrii, Niemczech i Szwecji, zatrudniające ponad 140 naukowców i dysponujące budżetem badawczym wynoszącym w 2008 roku 42 miliony euro.
W Polsce uzyskuje się ok. 250 tys. litrów osocza rocznie (ok. 97% pochodzi z krwi pełnej), z czego do celów klinicznych (przede wszystkim do przetoczeń pacjentom w szpitalach) zużywa się ok. 30% osocza pochodzącego od honorowych dawców. Pozostała nadwyżka - ok. 70% (ok. 180 tys. litrów rocznie) powinna zostać przeznaczona do przetwarzania w leki, m.in. na hemofilię. Obecnie nadwyżka osocza jest sprzedawana zagranicznym firmom, które wywożą ją do innych krajów.
Źródło: MZ/ http://www.mp.pl
Tagi: Ministerstwo Zdrowia, MZ, osocze, przetwarzanie osocza, fabryka, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje