Realizowany w Dolinie Lotniczej projekt "Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczym" otrzymał 28 lutego znak JAKOŚĆ ROKU 2011 - poinformowała PAP kierująca badaniami prof. Romana Ewa Śliwa. Przedsiębiorcy odbierali nagrody w 4 kategoriach: produkt, usługa, innowacja oraz ekologia. W osobnej startowały jednostki badawcze. Wśród nagrodzonych są m.in. Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Łódzki.
Program Jakość Roku 2011 organizowany jest przez redakcję Biznes Raportu Dziennika Gazety Prawnej. Eksperci Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji przyznają te wyróżnienia oceniając wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki, skuteczną realizację projektów badawczych, osiągnięcia naukowe w skali krajowej i międzynarodowej czy dobrą współpracę instytucji z rynkiem i otoczeniem.
O wyróżnieniu dla UŁ w serwisie Nauka w Polsce tutaj.
Klaster Dolina Lotnicza realizuje ideę komercjalizacji badań naukowych, korzystając ze wsparcia w ramach funduszy strukturalnych. Od 2008 r. realizowany jest tu projekt "Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczym", dofinansowany kwotą prawie 86 mln złotych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Poddziałanie 1.1.2. Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych.
Politechnika Rzeszowska koordynuje prace wykonywane przez politechniki: Lubelską, Śląską, Częstochowską, Łódzką i Warszawską, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Instytut Lotnictwa oraz Instytut Techniczny Wojsk Lądowych w Warszawie. Partnerem przemysłowym projektu jest Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET - Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza.
Jak przypomniała PAP prof. Romana Śliwa, projekt jest ukierunkowany na prace badawcze w branży lotniczej z dziedzin, które mają lub będą miały decydujący wpływ na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki. W wyniku realizacji projektu wykonawcy mogą uzyskać finansowanie badań, a jednocześnie uzyskać tytuły zawodowe lub stopnie naukowe.
Wynikiem projektu mogą być bardziej wytrzymałe samoloty - lżejsze, zbudowane z inteligentnych, bardzo trudnych do zniszczenia materiałów.
Zdaniem prof. Śliwy ok. 400 naukowców zaangażowanych w proces badawczy to najlepsza kadra. Poszczególne zespoły zajmują się m.in. badaniem powłok żaroodpornych i żarowytrzymałych, właściwości i trwałości materiałów przeznaczonych na wykonanie gorących części silników lotniczych, łopatek turbin. Uczeni opracowują lekkie materiały kompozytowe, które mogą wpłynąć na zmniejszenie ciężaru samolotów, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Strukturę kompozytową będzie można uzupełnić o sensory do monitorowania stanu konstrukcji i identyfikowania uszkodzeń. Taki inteligentny materiał może zapobiec awariom. Naukowcy zrzeszeni w projekcie szukają kompozytów odpornych na pękanie, ogień, wyładowania atmosferyczne i korozję. Grupa badaczy rozwija też techniki łączenia materiałów i części samolotów.
W założeniach projektu jest zgłoszenie aż 60 patentów w Urzędzie Patentowym RP lub Europejskim Urzędzie Patentowym.
Tagi:
przemysł,
lotnictwo,
przemysł lotniczy,
technologie,
materiały,
jakość,
lab,
laboratorium,
laboratoria
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje