Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR
Teraz zaplecze zapewni kilka instytucji. Międzyuczelniane studia na kierunku weterynaria powstaną w ramach Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, powołanego w czerwcu ubiegłego roku przez Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Rolniczy. W marcu tego roku w skład UCMW weszli także naukowcy z innych ośrodków naukowych. Oprócz zajęć ze studentami, połączony zespół będzie prowadzić badania bezpieczeństwa żywności, zdrowia ludzi i zwierząt oraz zajmować się innowacyjnymi projektami z zakresu medycyny i weterynarii. Rozbudowa nowoczesnego zaplecza będzie kosztować 24 mln zł, z czego 16,5 mln zł to grant przyznany przez Unię Europejską. Ośrodek przy ul. Orlej na krakowskich Bielanach zostanie dzięki temu poszerzony o 11 nowoczesnych laboratoriów i cztery sale zabiegowe. Obecnie prowadzone są też rozmowy z urzędem marszałkowskim o dofinansowaniu inwestycji z rezerw budżetowych.
Studia będą trwać 11 semestrów, a absolwenci uzyskają równocześnie dyplomy UJ i UR. Przedmioty podstawowe, takie jak anatomia, histologia czy farmacja, będą prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy wsparciu profesorów z weterynarii. Wykładowcy z UR poprowadzą zajęcia dotyczące biologii zwierząt. Od czwartego roku studenci będą poznawać w praktyce tajniki leczenia zwierząt małych, czyli psów, kotów i innych zwierząt domowych, oraz owiec i trzody chlewnej z zasobów UR. W nowo otwartym ośrodku na Bielanach studenci będą się także uczyć leczenia zwierząt dużych. Mocnym elementem tego kierunku będzie bezpieczeństwo zdrowotne żywności, gdyż wszystkie kierunki weterynaryjne w Polsce są obecnie skupione na leczeniu ambulatoryjnym, podczas gdy Unia Europejska jest zainteresowana weterynarią ukierunkowaną na bezpieczeństwo żywności. Kierownik kierunku weterynaria, dr hab. Tadeusz Wijaszka prof. UR, został 18 czerwca 2012 roku powołany przez Radę Ministrów Rolnictwa UE i Parlament Europejski w skład Zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.
W pierwszym naborze w 2012 roku przyjętych zostanie 60 osób. Po roku rozważone zostanie przyjęcie studentów na studia w języku angielskim, ponieważ uniwersytety w szwedzkiej Uppsali i belgijskim Liege zadeklarowały chęć współpracy i zapewnienia zagranicznej kadry. Studia w języku angielskim to odpowiedź na zapotrzebowanie studentów zagranicznych. Z informacji Collegium Medicum wynika, że w czasie rekrutacji na studia w Szkole Medycznej dla Obcokrajowców sporo osób pyta o weterynarię w Krakowie.
Więcej informacji na temat nowych studiów weterynaryjnych na stronie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej - www.wet.ur.krakow.pl.
Źródło: www.uj.edu.pl
Tagi: medycyna, weterynaria, projekt, lekarz, ośrodek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje