Raport: Co drugi chory na serce źle zażywa leki
Nie pomaga nawet wypisanie przez lekarza dokładnego instrukcji jak należy stosować farmaceutyki czy przekazanie choremu pojemnika na leki z podziałem na poszczególne pory dnia.
„Tym też byliśmy najbardziej zaszokowani, bo wydawało się nam, że chorzy nieprawidłowo stosują leki, gdyż są niedoinformowani” - powiedział w wypowiedzi dla informuje Reuters Health główny autor badań dr Sunil Kripalani z Vanderbilt University Medical Center w Nashville (Tennessee).
Dodaje, że najczęstszym błędem jest pominięcia jakiegoś leku lub zażycie go w niewłaściwej dawce. Skutkiem tego może być wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz nasilenie działań niepożądanych, takich jak zaparcia.
Co czwarty błąd w ocenie lekarzy był poważny, a 2 proc. było tak groźnych, że zagrażało życiu chorego. Nie miało przy tym znaczenia, czy przed opuszczeniem szpitala dokładnie go poinformowano o tym jak należy zażywać przepisane preparaty.
„Konieczne są zatem jeszcze inne działania, które przyczyniłyby się do prawidłowego zażywania leków” – podkreśla specjalista. Jakie? Być może niezbędna jest pomoc innych członków rodziny, którzy z listą ręku sprawdzaliby jakie leki zażywa ich bliski, szczególnie wtedy, gdy jest to osoba starsza.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl/
Tagi: lekarstwo, lek, zażywanie lekarstw, farmaceuta, lekarz, instrukcja, recepta, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje