Modyfikacja właściwości grafenu
Badaczom z University of Wisconsin-Milwaukee udało się sprawić, by grafen zachowywał się jak półprzewodnik poprzez wyprodukowanie jego nowej odmiany nazwanej "tlenkiem grafenu". Badacze z National Institute of Standards and Technology (NIST) i University of Maryland odkryli jednak, że jest to możliwe także, jeśli potraktuje się grafen jak naciąg perkusyjny.
Początkowo celem naukowców z NIST i University of Maryland było sprawdzenie czy możliwe jest spowolnienie elektronów z użyciem substratu. Zawiesili więc warstwę grafenu nad substratem z dwutlenku krzemu z płytkimi otworami. Kiedy grafen położono na tych otworach, utworzył on coś w rodzaju grafenowego naciągu perkusyjnego następnym krokiem było zmierzenie nowopowstałego grafenowego naciągu. Kiedy czubek mikroskopu ze skanującą sondą zbliżył się do grafenu naukowcy zauważyli, że grafen uniósł się w jego kierunku. Przyciąganie między grafenem a mikroskopem spowodowane było oddziaływaniem van der Waalsa, w wyniku którego powstaje siła elektryczna przyciągająca do siebie przedmioty.
"Według naszych przyrządów grafen miał kształt bańki przyciśniętej na krawędziach, jednak według symulacji przeprowadzonych przez naszych kolegów z University of Maryland wykrywaliśmy jedynie najwyższy punkt grafenu" - napisał Nikolai Zhitenev, naukowiec z NIST w komunikacie prasowym na temat tych badań. "Ich obliczenia wskazywały, że kształt bardziej przypominał ten, który można uzyskać naciskając na powierzchnię napompowanego balonu, podobny do tipi albo namiotu cyrkowego."
Badacze przyjrzeli się bliżej naciągowi i odkryli, że da się go napiąć niczym na prawdziwym bębnie. Jednak zamiast zmiany w brzmieniu jak ma to miejsce w przypadku prawdziwego bębna, napinanie grafenu skutkowało zmianą w jego właściwościach elektrycznych.
Po napięciu go do stopnia, w którym wszedł on do płytkiego otworu i przyjął kształt przypominający namiot grafen zaczął się zachowywać jak kropka kwantowa. Wyniki te mogą otworzyć drogę zupełnie nowym badaniom, w których poprzez zmianę kształtu grafenu możliwe byłoby utworzenie przerwy energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego przewodnictwa grafenu.
* National Institute of Standards and Technology
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: grafen, modyfikacja, przerwa energetyczna, kropka kwantowa, przewodnictwo
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje