Innowacyjna polska chemia
Puławy dysponują odpowiednimi warunkami do wytwarzania nawozów i środków chemicznych z surowców roślinnych bardzo powszechnie występujących we wschodniej Polsce. Pomóc w tym ma konsolidacja polskiej chemii czyli fuzja zakładów przemysłowych: - Na pewno konsolidacja polskiej chemii przyniesie nową jakość jeśli chodzi o możliwości inwestowania. Kumulacja kapitału będzie sprzyjała nowym, dużym przedsięwzięciom - mówi dr Cezary Możeński, dyrektor Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. Do tych dużych inwestycji można zaliczyć m.in. energetykę i badania w zakresie gazu łupkowego oraz koncepcję zintegrowania produkcji chemicznej z energetyczną. - Doskonałym pomysłem jest też rozszerzenie palety produktów dla polskiego rolnictwa, które obok nawozów oferują środki ochrony rośli i nowoczesne agrochemikalia w pakiecie z wiedzą agrotechniczną. Centrum Kompetencji stworzone przez Puławy jest takim modelowym rozwiązaniem z którego powinien skorzystać cały polski przemysł nawozowy – podkreśla Możeński.
Jak informuje Dyrektor Instytutu, kolejnym ważnym obszarem, do którego Polska ma szczególne warunki jest produkcja nowoczesnych tworzyw biodegradowalnych. Polska to duży kraj rolniczy o nieograniczonych wręcz zasobach surowców roślinnych. Przetwórstwo tych surowców w nowoczesne chemikalia jest absolutnie obszarem, który polska chemia powinna rozwijać. Bo przecież ma technologie, jest dostarczycielem nowoczesnych nawozów, ale również może być konsumentem surowców roślinnych wyprodukowanych dzięki tym nawozom i dalej może przetwarzać je w nowoczesne chemikalia na bazie źródeł odnawialnych, a więc tych których zasoby są praktycznie nieograniczone.
I tu znów Puławy mają doskonałe warunki do rozwoju tych technologii i liderowania w tych obszarach - Lubelszczyzna jest przecież dużym obszarem rolniczym szczególnie nastawionym na produkcję roślin technicznych, a więc doskonałą bazą surowcową do rozwijania technologii tworzyw biodegradowalnych – mówi dr Cezary Możeński.
Źródło: www.pi.gov.pl
Tagi: nauka, biznes, współpraca, Puławy, chemia, gaz łupokowy, kapitał, energetyka, rolnictwo, lab, laboratorium, chemikalia, surowiec, nawóz, inwestycja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje