Składnik czerwonego wina może chronić seniorów przed upadkiem
Resweratrol to naturalny związek organiczny. Najwięcej resweratrolu zawierają winogrona, a zwłaszcza ich skórka. Wina czerwone, otrzymane z fermentacji soku razem ze skórkami owoców, zawierają więcej resweratrolu niż wina białe. Znacznie mniejsze ilości obecne są w orzeszkach ziemnych, owocach (głównie skórce) morwy i czarnej porzeczki.
Resweratrol to wyjątkowo skuteczny przeciwutleniacz, ma także działanie grzybobójcze. Zmniejsza ryzyko chorób serca, działa przeciwzapalnie, obniża poziom cholesterolu.
Badania przeprowadzone przez zespół Jane E. Cavanaugh z Duquesne University w Pittsburgu (USA) na laboratoryjnych myszach wykazały, że podawany im resweratrol ułatwia także zachowanie równowagi. Po czterech tygodniach diety zawierającej tę substancję stare myszy poruszały się na równoważni równie zręcznie, co młode. Autorzy badań uważają, że możliwe będzie opracowanie naturalnych produktów, pozwalających starszym Amerykanom prowadzić bezpieczniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.
Upadki stają się z wiekiem coraz większym zagrożeniem - po 65. roku życia to najczęstsza przyczyna śmierci wskutek urazu. Według danych American Geriatrics Society mniej więcej co trzeci Amerykanin ma trudności z utrzymaniem równowagi lub chodzeniem - w szczególności dotyczy to osób z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami neurologicznymi związanymi z wiekiem. Samo picie czerwonego wina nie wystarczy - resweratrol słabo się wchłania, toteż aby osiągnąć efekt taki jak u myszy, przeciętna osoba musiałaby wypijać 700 kieliszków dziennie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: resweratrol, winogrona, czerwone wino, senior, lab, laboratorium, choroby serca, cholesterol, fermentacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje