Stres w pracy to wina genów
Timothy Judge, profesor zarządzania z University of Notre Dame (USA) oparł się na wynikach badań niemal 600 bliźniąt - jednojajowych (identycznych) oraz dwujajowych. Część badanych wychowywała się razem z rodzeństwem, pozostałych rozdzielono. Jak się okazało, wychowanie w tym samym środowisku miało bardzo niewielki wpływ na osobowość, stres oraz zdrowie. Wspólne geny okazały się mniej więcej cztery razy ważniejsze od wspólnego otoczenia.
"Wyobraźmy sobie, że James i Sandy pracują w tej samej organizacji - mówi Judge. - James zgłasza większy stres niż Sandy. Czy to znaczy, że praca Jamesa jest obiektywnie bardziej stresująca niż praca Sandy? Niekoniecznie. Nasze badania sugerują silny czynnik dziedziczny dotyczący odczuwanego w pracy stresu oraz jego skutków. To oznacza, że stres może w większym stopniu zależeć od cech genetycznych niż od obiektywnych czynników środowiskowych."
Zdaniem badacza także gdy chodzi o pracę natura wygrywa z wychowaniem. Dlatego zmiana pracy, aby uwolnić się od stresu prawdopodobnie nie przyniesie wyników - chyba, że uwzględni się swoje predyspozycje dotyczące stresu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: stres, praca, osobowość, zdrowie, lab, laboratorium, genetyka, środowisko
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje