Wirus, który zwalcza trądzik
Wirus, zwany bakteriofagiem (lub krócej-fagiem), jest naturalnym wrogiem powodującej trądzik bakterii Propionibacterium acnes. Jak wykazali specjaliści z University of California w Los Angeles (UCLA) oraz University of Pittsburgh, takie właściwości ma 11 różnych wersji wirusa. Ponieważ fagi mutują równie szybko, jak same bakterie, te ostatnie nie potrafią się na nie uodpornić. W odróżnieniu od antybiotyków, bakteriofagi działają selektywnie - tylko na jeden gatunek.
Trądzik rozwija się, gdy mieszki włosowe zostają zablokowane przez tłustą substancję, zwaną łojem. Wydzielany przez specjalne gruczoły łój ma za zadanie chronić włosy i skórę przed wyschnięciem.
Zamieszkujące naszą skórę, normalnie nieszkodliwe bakterie - takie jak Propionibacterium acnes mogą zakażać zatkane mieszki. Fagi wydają się temu zapobiegać.
Jak zauważył główny autor, prof. Robert Modlin, na trądzik chorują miliony osób, jednak niewiele jest sposobów leczenia, które byłyby zarazem skuteczne i bezpieczne. Dlatego wykorzystanie wirusa może być obiecującym narzędziem w zwalczaniu fizycznych oraz emocjonalnych następstw ciężko przebiegającego trądziku.
Jak wykazała analiza DNA tych wirusów, wszystkie mają pewne wspólne cechy. Chodzi zwłaszcza o gen wytwarzający białko zwane endolizyną - enzym, który niszczy błony komórkowe bakterii.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: wirus, skóra, trądzik, lab, laboratorium, Propionibacterium acnes, bakterie, bakteriofag, antybiotyk
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje