Witamina C chroni przed osteoporozą
Badacze z Mount Sinai School of Medicine (USA) przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że witamina C może zapobiegać osteoporozie u myszy. Dzieje się tak za sprawą wpływu witaminy C na aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych), przyczynianie się do dojrzewania niedojrzałych komórek kostnych i zapewnianie odpowiedniej mineralizacji.
"Świat medyczny wiedział już od jakiegoś czasu, że małe ilości witaminy C mogą powodować szkorbut i kruchość kości, a przyjmowanie witaminy C w obfitych dawkach wiąże się z większą gęstością kości u ludzi - mówi Mone Zaidi, profesor medycyny i główny autor badania. - To, co pokazuje nasze badanie to fakt, że duże dawki witaminy C, przyjmowane doustnie przez myszy, aktywnie stymulują formowanie się kości i tym sposobem chronią szkielet".
Naukowcy testowali działanie witaminy C na myszach, którym wcześniej usunęli jajniki, gdyż taki zabieg przyczynia się utraty gęstości kości. Na grupie kontrolnej przeprowadzono fałszywe operacje, które pozostawiły jajniki zwierząt w nietkniętym stanie.
Myszy pozbawione jajników podzielono na dwie grupy. Jednej z nich przez osiem tygodni podawano duże ilości witaminy C, a drugiej nie. U wszystkich gryzoni kontrolowano mineralną gęstość kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, kości udowej i piszczelowej.
Zwierzęta, którym usunięto jajniki i nie podawano witaminy C miały znacznie mniejszą gęstość kości niż grupa kontrolna. Z kolei myszy bez jajników, ale przyjmujące duże dawki witaminy C nie różniły się pod względem gęstości kości od grupy kontrolnej, co oznaczało, iż witamina C zapobiegała pogorszeniu się stanu kości.
Osteoporoza to przypadłość, która dotyka wiele kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku. Powoduje kruchość i łamliwość kości. Być może nowe odkrycie, co do właściwości witaminy C, pozwoli niebawem również na wykorzystanie jej jako środka prewencyjnego u ludzi.
"Dalsze badania mogą pokazać, że suplementy diety pomagają w zapobieganiu osteoporozie u ludzi. Jeśli rzeczywiści tak jest, wyniki badań byłyby użyteczne dla rozwijających się krajów, w których osteoporoza występuje powszechnie, a podstawowe leki są trudno dostępne i drogie" - komentuje dr Zaidi.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: witamina C, gęstość kości, lab, laboratorium, osteoporoza, szkorbut, szkielet, osteoblast
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje