Obserwując aktywność mózgu znieczulonego pacjenta można uniknąć sytuacji, w której odzyskuje on przytomność podczas operacji – informuje pismo „PNAS”.
Podczas mniej więcej 0,2 proc. operacji chirurgicznych zdarza się, że znieczulenie ogólne przestaje działać. Pomiar parametrów takich jak tętno, ciśnienie tętnicze czy napicie mięśniowe daje tylko pośrednią wiedzę o stanie przytomności pacjenta, co nie zawsze wystarcza.
Aby znaleźć pewniejszy sposób obserwacji stanu przytomności, Emery Brown z Massachusetts Institute of Technology zakładał na głowy 10 dorosłych osób czapeczki z 64 elektrodami do elektroencefalografii (EEG). Badanym aplikowano znieczulenie ogólne, a aparatura mierzyła aktywność w wielu częściach mózgu.
Ochotników proszono, aby jeśli w czasie znieczulenia usłyszą kliknięcie lub wypowiedziane słowo naciskali przycisk. Pozwoliło to porównywać odczucia pacjentów z aktywnością różnych części mózgu, aby zidentyfikować rozpoznawalne wzorce odpowiadające rozmaitym poziomom przytomności. Dzięki temu można było określić moment jej odzyskiwania.
Chociaż w około 2 proc. brytyjskich szpitali stosuje się już monitorowanie EEG podczas operacji, pomiar ten jest mało dokładny, ponieważ wykorzystuje zaledwie trzy lub cztery elektrody umieszczone na uciskającym czoło pasku. W ten sposób można badać tylko część mózgu, a to nie daje całkowitej pewności, czy pacjent się nie ocknął.
Większa liczba elektrod – jak w badaniach Browna – powinna dać pewniejszy wynik, jednak wymaga to ogolenia głowy i pokrycia jej poprawiającym kontakt elektrod żelem. Poza tym badanie EEG jest bardzo podatne na zakłócenia – zarówno mechaniczne, jak i elektryczne, o które łatwo na sali operacyjnej. Dlatego tak rozbudowane badania EEG zapewne nieprędko trafią do sal operacyjnych.
Tagi:
EEG,
operacja,
aktywność mózgu,
lab,
laboratoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje