Umysł i ciało pozostają ze sobą w ścisłym związku, dlatego dodatkowe kilogramy mogą korelować z nasileniem pewnych cech osobowości - zawiadamia czasopismo "Psychological Science".
Naukowcy z Florida State University College of Medicine we współpracy z pracownikami National Institutes of Health (USA) po przeanalizowaniu danych pochodzących z dwóch dużych, długotrwałych badań doszli do wniosku, że osobowość ludzka ulega przemianie wraz z przybraniem na wadze.
Zwiększona masa ciała jest związana z nasiloną impulsywnością (objawiającą się poprzez łatwość ulegania pokusom), a jednocześnie z większą skłonnością do zastanawiania się nad podejmowanymi decyzjami.
"Dużo wiemy o tym, jakie cechy osobowości sprzyjają przybieraniu na wadze. Jednak niewiele na temat związku między wahaniami wagi a zmianami rdzennych cech osobowości. Przypuszczamy, że waga jest tak emocjonalną kwestią, iż jej wzrost może prowadzić do długoterminowych zmian w psychologicznym funkcjonowaniu" - komentuje Angelina Sutin, współautorka artykułu.
Według badaczy nasilona skłonność do rozważania własnych decyzji może być efektem negatywnych informacji zwrotnych otrzymywanych ze strony rodziny i przyjaciół, które motywują daną osobę do pomyślenia dwa razy na temat swojego niekorzystnego dla zdrowia postępowania.
Jednak rezultaty analiz nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, czy zmiany osobowościowe stanowią przyczynę, czy skutek wahań masy ciała.
Tagi:
osobowość,
waga,
laboratoria,
laboratorium,
lab,
biotechnologia
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje