Regularne badania przesiewowe przy użyciu tomografii komputerowej mogą uchronić palaczy tytoniu przed zgonem z powodu raka płuca – wykazały badania, na które powołuje się „Time”. Specjaliści dodają jednak, że najlepiej jest zrezygnować z nałogu.
Tygodnik twierdzi, że za takim skriningiem po raz pierwszy opowiedział się U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF), panel doradczy ekspertów rządu amerykańskiego.
Zaleca on, żeby poddawać badaniom osoby w wieku 55-80 lat, które przez 30 lat wypalały jedną paczkę papierosów dziennie. Panel stwierdza, że powinni się im poddawać również ci z nich, którzy przestali zaciągać się dymem papierosowym w ostatnich 15 latach.
Regularne badania przy użyciu niskodawkowej tomografii komputerowej mają umożliwić wczesne wykrywanie guza płuca, na etapie, gdy można go jeszcze skutecznie leczyć.
Dotychczas nie było co do tego pewności. Z najnowszych badań wynika jednak, że korzyści z badań przesiewowych są większe niż ewentualne ryzyko związane z napromieniowaniem palaczy podczas tomografii.
Z badań opublikowanych niedawno przez pismo „Cancer” wynika, że dzięki takim badaniom przesiewowym w USA co roku będzie można uchronić przed zgonem na raka płuca 12 tys. osób.
USPSTF zajął więc takie samo stanowisko jak inne amerykańskie stowarzyszenia onkologiczne. W 2012 r. zalecenie takie rekomendowały American College of Chest Physicians, American Society of Clinical Oncology, American Thoracic Society oraz National Comprehensive Cancer Network (NCCN).
Opinia panelu rządowego ma istotne znaczenie, gdyż znany jest on z krytycznego stosunku do niektórych badań przesiewowych. USPSTF uznał, że badania mammograficzne powinny być wykonywane jedynie u kobiet po 50. roku życia, gdyż u czterdziestolatek powodują więcej szkody niż pożytku. Panel sprzeciwia się również przesiewowym badaniom przy użyciu testu PSA, który miał służyć wczesnemu wykrywaniu raka prostaty u mężczyzn, ale jest mało skuteczny.
Niektórzy specjaliści nadal nie są przekonani do badań przesiewowych wśród osób palących papierosy. Peter Bach, szef Center for Health Policy and Outcomes w instytucie badawczym Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, twierdzi, że tomografia komputerowa nie wykrywa aż 20 proc. guzów, czyli w co piątym badaniu daje wyniki fałszywie negatywne. Jednocześnie zdarzają się badania fałszywie pozytywne - sugerujące występowanie guzów, których nie potwierdzają kolejne badania.
Specjalista dodaje, że najlepszym sposobem na uniknięcie raka płuca jest pozbycie się nałogu palenia tytoniu. Aż 85 proc. tych nowotworów ewidentnie związanych jest z paleniem papierosów.
Tagi:
laboratorium,
laboratoria,
lab,
palenie,
rak,
płuca,
tomograf
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje